zde najdete přehled plemen...
Achalteke
Nikdo nemuže s jistotou říct,jaký původ má americký quanter.Říká se,že je to nejstarší plemeno ve Spojených státech a je potomkem koně chickasaw,jehož osadníci přivezli od Indiánů.Toti koně byli malého a zavalitého vzrůstu,zřejmě španělského původu.První osadníci se rádi bavili jezdeckými soutěžemi a k nim samozřejmě potřebovali rychlé koně.Plnokrevníci,kteří se na území Ameriky dostali ještě předtím,než v Anglii vznikla plemenná kniha,se zřejmě podíleli na vzniku tohoto plemene.
Jméno guanter dostal podle délky tehdejšího závodiště,tj. čtvrt míle.Po celých Spojených státech se konaly dostihy koní,i když ne na hezkých dlouhých rovných tratích,jak tomu bývá dnes.Spíše šlo o širé pláně u osadnických vesnic.
Soutěžili mezi sebou buď majitelé koní nebo jejich jezdci a vítězem se stal vždy ten,kdo měl zkrátka nejrychlejšího koně.Chov quanterů i anglických plnokrevníků postupoval na americkém kontinentě stejným tempem.Někteří plnokrevníci sloužili jako chovní koně i pro quantery a spousta koní na krátkou vzdálenost byla v americké plemenné knize zanesena jako plnokrevníci i přesto,že ne všechny jejich pokrevní linie vycházejí z anglické plemenné knihy.Podle jiné teorie byl quanter vyšlechtěn mnohem později na americkém jihozápadě.
Lidé tam totiž rádi pořádali dostihy na krátkou vzdálenost a kovbojům se hodil kůň,který dovedl okamžitě zrychlovat,byl snadno ovladatelný a vhodný též pro práci s dobytkem.Možná by bylo vhodnější tehdejší quantery označovat jako typ a nikoli plemeno.Nicméně dnes je americký quanter jako skutečné plemeno uznán.
Popis:Hlava quantera je malá,široká,s malýma špičatýma ušima,záď a vnitřní strana stehen jsou výrazně osvalené.Kohoutek je dobře stavěný a poskytuje dobrý zákldy pro sedlo.Quanter má hezkou stavbu těla,je inteligentní a dobře se cvičí.
Využití:Většině lidí se při zmínce o quanterech vybaví westernové ježdění,ale quanter je rovněž koněm závodním.Dnes se předvádí při rodeu nebo pólu,často se využívá pro terénní i rekreační ježdění.
Sdružení American Quarter Horse Association bylo založeno v roce 1940 a je největší světovou organizací sdružující chovatele jednoho plemene.Má téměř 4 miliony členů!!
Quanter+arabský kůň=quarab
V roce 1989 vznikl plemenný registr pro křížence koně arabského a quantera,v roce 1991 pak bylo navíc povoleno plemeno piant.Quarab smí pocházet pouze z linie arabského koně,quantera nebo plemene piant a oba rodiče musejí být uvedeni v plemenném registru.Quarab má vzhled jako arab nebo quanter.Má vznešenou hlavu s velkýma očima,široké čelo a vyklenutý nos.Výška se pohybuje od 140 do 160 cm.
Prapůvod amerického klusáka ("první linie") se datuje do r.1780 - anglického hříběte Messengerra (majícího vlohy pro klus po norfolských kočárových koních) dovezeného z Anglie do USA r.1788. Messengerův původ nalezneme v "General Stud Book", což je plemenná kniha Anglického plnokrevníka - jako předka zde najdeme Godolphina, arabského plnokrevníka. Messenger zemřel po 20-ti letech prožitých v nejrůznějších hřebčínech v USA (Pensylvánie, New York, New Jersey aj.) v r.1808, pochován na Long Islandu. Své klusácké vlohy předal mnoha svým potomkům, ač sám v zápřeži nikdy nezávodil. Messenger připouštěl všechny typy klisen vč.dnes již neexistujících morganů, kanadských mimochodníků a narrangasettských mimochodníků, díky čemuž se do chovů dostalo mnoho koní s mimochodem, což pocházelo jak ze "zdrojů" původu anglického, tak i z kmene španělských genetů (tolik vynikajících čistým, dnes u amerických klusáků tolik požadovaným) mimochodem, přeživších v potomstvu španělských koní, dovezených conquistadory do Ameriky v 16.století. (V USA je dnes poměr mimochodník-diagonální klusák 4:1!)
Samotným zakladatele "druhé linie" byl hřebec Clay, potomek hřebce berberského, dovezeného r.1820 z Tripolisu. Za nejvýznačnějšího představitele am.klusáka je však pokládán Hambletonian , narozený roku 1849 - je považován za "hřebce zakladatele amerického klusáka". (Byl velmi plodný, v letech 1851-1875 se stal otcem 1 335! potomků). Hambletonian, blízký příbuzný Messengerrův, mající však i krev Clayiovu, byl otecem mnoha vynikajících klusáckých potomků, kteří dosahovali skvělých výsledků na dráze, byť on sám nikdy nezávodil a šeptalo se, že míli urazí za dvě minuty a osmačtyřicet a půl sekundy! Hambletonian měřil v kohoutku 155cm a v kříži 160cm (typický znak am.klusáků). Jeho matka, klisna Charlese Kenta (označená dle tehdejšího zvyku jménem majitelovým), blízce příbuzná Messengerovi, své klusácké vlohy zdědila po otci Bellfouderovi, přímém potomkovi proslulého Old Shalese, norfolského klusáka. Vynikající Hambletonianův syn Dexter urazil míli za dvě minuta a sedmnáct a čtvrt sekundy by byl býval mohl dosáhnout ještě lepších výsledků potkal jej však osud "mazlíčka" velkého nadšence Roberta Bonnera, který ho koupil za 25.000USD, aby mu záhy z důvodů morálních nedovolil ani závodit, ani na něj sedat.
První klusák, který zaběhl míli pod dvě minuty byl mimochodník jménem Star Pointer, který dosáhl času 1:59:25 r.1897 v Readvillu v Massachutses.
Většina am.klusáků má tyto předky: Hambletonian (*1849), George Wilkes (*1856), Dictator (*1863), Happy Medium (*1863) a Electioneer (*1868).
Jedná se tedy o poměrně nový, zhruba 200 let starý rod. Další plemena, jež se o dnešní podobu amerického klusáka zasloužila jsou : Kanadský klusák, Hackney, Narragansettský mimochodník, Arabský kůň, Berberský kůň, Morgan. První klusácké závody se pořádaly podél cest - ulice větších měst bývaly přehledné a tak tudy vedly závody. nakonec také proto se v mnoha am.městech jmenuje jedna ulice "Race street" - závodní ulice.
Klusáckým dostihům se v Americe dařilo až do první světové války jako venkovskému sportu, pak přišla dvě desetiletí útlumu, v r.1938 signály znovuzrození
korunované r.1940, kdy skupina newyorských obchodníků vzala do té doby venkovské klusácké dostihy pod svou ochranu a udělala z nich nový sport, který se později ujal v mnoha am.metropolích a po celém světě.
POPIS
Jedná se o souladně stavěného koně, svalnatého, přední nohy bývají kratší než zadní - proměnlivá konstituce, typu anglického plnokrevníka, hlava není tak "ušlechtilá", ale velmi líbivá.
-
záď: přestavěná, velmi mohutná.
-
nohy: zdravé a pevné, velmi kvalitní kopyta, přímý chod (klus je výrazný s dlouhou fází vznosu, krok bývá méně prostorný, cval těžkopádnější ).
-
kohoutek: výrazný, nižší než záď.
-
plece: mohutné, krk perfektně nasazený.
-
kopyto: kopytní rohovina u klusáků je maximálně kvalitní, tzv. "ocelová".
POVAHA
Klidný, vytrvalý, charakterní, houževnatý, bojovný a tvrdý, většinou vyniká i odvahou, i když ji na dráze nemůže uplatnit tak dobře jako dostihoví koně. (Body Skal ji může uplatnit a taky ji uplatňuje - je to "nebojsa", alespoň někdy). Vzhledem k tomu, že klusáci jsou chováni ve velkých stájích a od mládí jsou podrobeni tvrdému tréninku, nemají tak dobrý vztah k člověku jako jezdečtí koně, ale jsou výkonní, poslušní a učenliví. Klusácký výcvik je velmi náročný, protože úspěch koně závisí na tom, aby ani ve vypjatých okamžicích nenacválal. (Což je rozhodně nyní při práci v sedle rozhodně znát!). Výkon je tím náročnější, že jezdčík v sulce nemá možnost koně ovlivňovat tak bezprostředně jako jezdec v sedle. Špičkový klusák nemůže být všestranný, dnes jsou klusáci výhradně specialisté, doby, kdy stejní klusáci závodili v sulce i pod sedlem, již dávno pominuly.
ZBARVENÍ
Hnědáci, ryzáci, vraníci, někdy i plaváci.
VÝŠKA
Standardní výška plemene v kohoutku je v rozpětí : 142,2 - 162,5 cm.
VÁHA
Do 500 kg.
OBVOD METAKARPU
Okolo 20 cm.
ZÁKLADNÍ VYUŽITÍ
Americký klusák je výhradně sportovní kůň, který neslouží žádné jiné činnosti, než k závodům v zápřeži. Protože však jde o plemeno dokonale prošlechtěné, neobyčejně rychlé a výkonné, věnuje se jeho chovu mimořádná pozornost a američtí klusáci se vyvážejí do celého světa pro zlepšení výkonnosti jiných plemen klusáků. Závody klusáků jsou v USA velice oblíbené, jen maličko zaostávají za dostihy plnokrevníků a patří také k finančně nejvýnosnějším. Pochopitelně, že ceny špičkových koní dosahují astronomických výšek.
Americký klusák zastínil všechny evropské klusáky, a tak se na klusáckých závodech na celém světě setkáváme převážně se zvířaty, která mají alespoň z části americkou krev.
RYCHLOST V KLUSU
V prodlouženém klusu (v tzv.létajícím klusu) v plné rychlosti lze dosáhnout až 14,2 m.s-2, přičemž kroková frekvence může být až 2,52 kroků.s-2. Délka kroku může být až 5,92m! Jedná se o diagonální klus.
NÁZEV PLEMENE
American Standardbred.
PŮVOD NÁZVU
Název "Standardbred" byl použit poprvé v roce 1879 a vyjadřuje zásadu, že při zápisu do plemenné knihy musí každý špičkový klusák podstoupit přezkoušení standartní rychlosti. Tento standard byl původně tři minuty, později dvě minuty 30 sekund na míli. U mimochodníků, kteří jsou rychlejší, požaduje standard čas ještě o pět sekund lepší. Dnes je rychlost nižší než dvě minuty na míli celkem běžná.
V žilách většiny teplokrevných koní koluje krev Andalusanů, a to hlavně v žilách koní severní a jižní Ameriky. Velice blízcí evropští příbuzní Andalusana jsou určitě Kladrubáci, Lipicáni, Frísky, Neapolitáni, Lusitáni, ale taky Holšteini, Oldenburgové, Orlovští klusáci, Trakéni a mnoho dalších.Jsou to barokní koně, kteří byli do konce 18. století symbolem přepychu šlechty. Aby předvedli, jak umí krásně chodit, klusat nebo cválat, našlapují velice zvysoka a jejich tělo jakoby plave ve vzduchu. Je to velice krásné a pohodlné pro jezdce. Jsou to koně rytířů, turnajů, corridy, rejonela, arény, manéží, drezúry klasické i vakéry, vysoké školy jezdeckého umění, ale také je můžeme vidět v parkurových soutěžích. Každý, kdo na těchto krásných koních někdy jel vám potvrdí, že je to úplně něco jiného. Tento kůň se chce něco učit. Jsou to koně, kteří přemýšlejí, protože situace v koridě, kdy je tváří v tvář k býkovi, je k tomu nutí. Jsou krásní, silní, mají krásný pohyb, vynikající rovnováhu a taky jsou velice chytří a učenliví. Jejich éra skončila koncem 18. století, kdy začali dominovat rychlejší koně, kříženci anglického plnokrevníka. Lidé se chtěli dopravovat rychleji a rozmary šlechty se po francouzské revoluci začaly potlačovat.V knihách se uvádí, že jejich výška je okolo 155 cm, ale ve skutečnosti jsou většinou větší. Hříva a ocas je zvlněn, tím se Andalusan od ostatních liší. Chovatelé jim nechávají dlouhé hřívy. Chovným klisnám vyholují ocas u kořene a koním pro drezúru vakery nechávají ocas dlouhý asi jen 30 cm.
Nejčastěji se vyskytují bělouši, nejméně pak vraníci. Ryzáci se rodí velice zřídka. Chovatelé tvrdí, že v této rase ryzák neexistuje, ale vedení chovu je uznává, když se narodí. Je pravda, že jsem žádného ryzáka Andalusana neviděl, i když jsem byl na mnoha morfologických soutěžích, feriích nebo koňských trzích.
Také Francouz Mário Luruschi, jeden z nejlepších filmových kaskadérů a lidí, kteří připravují koně pro film, nakupuje koně ve Španělsku. Miluje Andaluské koně. Říká, že si zachovali něco z divokosti svých předků a na filmování se perfektně hodí, protože mají výborný vzhled, ušlechtilost a duši. Také tento slavný kaskadér se naučil jezdit ve Španělsku.
Anglický plnokrevník vznikl v 17. a 18. století v Anglii, aby uspokoji vášeň šlechty a jejích králů pro koňské dostihy. Během posledních dvou století po celém světě rostla obliba dostihů plnokrevníků a plemeno se rázem stalo nejvýznamnějším z celé světové populace koní. Přispělo ke zlepšení vzhledu a pohybu, ale především ke zvýšení rychlosti, bojovnosti a psychické odolnosti mnoha plemen. Tyto vlastnosti jsou důsledkem upevněné dědičnosti, dosažené pečlivým výběrem v chovu.
Název plemene: Thoroughbred
V anglickém originále znamená thoroughbred zvíře z dokonalého chovu, tedy plnokrevníka. Tento název je vyhrazen pouze pro anglické plnokrevníky a poprvé se objevil v roce 1921 ve II. svazku Plemenné knihy (General Studbook), v níž jsou zahrnuty rodokmeny britských a irských plnokrevníků. 81 procent genů plnokrevníků pochází z pouhých 31 původních předků, hlavně ze tří orientálních zakladatelů plemene. Anglický plnokrevník je tedy mimořádně prošlechtěné, skutečně dokonalé plemeno.
Původ a historie:
V Anglii byli závodní koně odedávna velmi oblíbení. Již antičtí autoři se zmiňují o zálibě obyvatel Británie v závodech koní i zápřeží, a ovšem i o jejich bojovém využití. Již od dob Jindřicha VIII. se chovali v královském chovu v Hamptoncourtu španělští a italští koně, spříznění s berbery, kteří se křížili s rychlými domácími koňmi. Panovník dal zařídit hřebčín v Elthamu a svedl do něj koně z celé země. Koním, kteří z těchto stájí vzešli, se pro lehký a rychlý pohyb říkalo " hobby" . Hobbies se zasloužili o to, že z dostihů se v Anglii stal nejslavnější sport, jenž byl obdařen přívlastkem " královský" nebo také " sport králů" . Jindřichova dcera Alžběta I. dostihům zpočátku neholdovala - jednou je však náhodně navštívila se svou družinou a pak už si je natolik oblíbila, že je pravidelně nejen navštěvovala, ale také velkoryse podporovala. Závody se staly prestižní záležitostí pořádajících měst, protáhly se i několik dní - tím vznikaly tzv. meetingy. Počty přihlašovaných koní stoupaly. Královna Alžběta založila nový hřebčín v Tutbury.
Král Jakub I., Alžbětin nástupce, roku 1605 objevil při své vyjížďce táhlé pláně poblíž Newmarketu a zde postavil dostihové středisko s dráhou. Pečlivě upravenému povrchu se pak začalo říkat " turf" . Zde se zrodily opravdu velké dostihy. Za Charlese II. přibylo dalších dvanáct závodních drah. Sám Charles stanovil pravidla dostihů a sám i závodil. Aby si Charles zajistil další generace závodních koní, vyslal sira Johna Fenwicka aby nakupoval orientální koně. Ten přivezl celé stádo arabských klisen. Cenné klisny vytvořily pak jádro vybrané skupiny tzv. " Royal mares" neboli " Královských klisen" . K nim byla poté přiřazena legendární trojice orientálních hřebců - Berley Turc, Darley Arabian a Godolphin Barb.
Ostatní:
Tyto klisny daly základ tzv. „royal mares“ („královské klisny“) a později k nim přibyli tři hřebci, od nichž se odvíjí celý plnokrevný chov. Vraník Byerley Turc byl ukořistěn při obléhání Vídně v tureckém táboře. Hnědáka Darley Arabiana získal lord T. Darley od šejka výměnou za zbraně, jméno tohoto hřebce se nyní objevuje téměř v každém rodokmenu dnešních plnokrevníků. Jeho potomkem byl i nikdy neporažený Eclipse, který založil další významnou linii. Tmavý hnědák Godolphin Barb (původem berber) měl nelehký osud- nejprve byl předán jako dar na francouzský královský dvůr, tam se ale nelíbil a tak byl prodán. Nakonec tahal obchodníkovi káru s vodou a jen málokdo by v něm odhadl původního ušlechtilého koně. Přes anglického handlíře se dostal do Anglie a po různých peripetiích skončil v hřebčíně lorda Godolphina jako prubíř- tedy hřebec, který zkouší klisny, zda jsou ochotné k páření. jednoho dne jím podkoní tajně připustil klisnu Roxanu a z tohoto spojení se narodil Lath, vynikající dostihový hřebec. Pravda vyšla najevo a Godolphin Barb konečně začal připouštět, ovšem jeho potomstvo bylo nepočetné. Roku 1770 se pro chov anglického plnokrevníka přestali používat arabští koně a nové plemeno se zrodilo…
Plemenná kniha:
Tento nejrychlejší kůň na světě byl záměrně vyšlechtěn v Anglii v 1/8. století. Základem byly domácí klisny, gallowayové a hobby, křížené se španělskými a italskými importy. Tito domácí závodní koně pak byli zušlechtěni orientálními koňmi. Za předky plnokrevníka se považují tři hřebci. První byl pravý arab z Nadžu v Arábii jménem
Darley Arabian. Byl zakoupen v Aleppu v Sírii a do Anglie byl dovezen r. 1705. Tento hnědák se narodil v r. 1702 a stal se zakladatelem linie Eclipse.
Byerley Turk, vraník neznámého původu, byl získán jako kořist od Turků údajně r. 1683. Narodil se patrně r. 1680 a do Anglie se dostal r. 1689. Do chovu byl zařazen o rok později a stal se zakladatelem linie Herold.
Godolphin Barb, hnědák narozený v Tunisku r. 1724, se do Evropy dostal jako dar pro francouzského krále Ludvíka XV. Dojem neudělal a po všelijakých trampotách byl kolem r, 1730 odvezen do Anglie, kde se stal předkem linie Matchen.
Anglický plnokrevník je vysoký, štíhlý kůň s dlouhým krkem. Také nohy má dlouhé, hlavně horní partii zadních noh až po hlezení kloub. Výška se pohybuje od 165 do 175 cm, obvod hrudi od 180 do 195 cm, holeň od 19,8 do 21 cm. Hmotnost bývá 500-600 kg. Rozměry u tohoto plemene nejsou závazné, záleží na účelu, hackové bývají třeba jen 143 cm vysocí, sprinteři měří kolem 160 cm, hunteři naopak přes 170 cm. Jsou to vraníci, hnědáci, ryzáci i bělouši. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, dlouhým, ale silným hřbetem, nápadně dlouhou šikmou lopatkou a níže nasazeným ocasem. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Plnokrevník je sportovní a dostihový kůň, náročný na péči.
Eclipse Nejslavnější z plnokrevníků, nikdy neporažený Eclipse, žil v Anglii v 18. století a stal se zakladatelem významné linie plnokrevníků, z níž pocházejí více než tři stovky šampionů. Jeho potomci se významně podíleli i na vzniku mnoha cenných plemen, mimo jiné i polokrevníků Furioso a řady dalších. Byl to kůň tak slavný, že se zachovalo několik jeho portrétů.
V roce 1791 vyšel první svazek knihy „General Stud Book“ od Jamese Weatherbyho, v této knize jsou zapsáni všichni koně až do roku 1709, kteří vynikli při dostizích a v chovu a zároveň byla tato kniha uzavřena, tzn., že do ní nemůže být zaregistrován žádný jiný kůň, který svými předky (ze strany otce i matky) nenavazuje na některého z těchto koní. Zpočátku se plnokrevníci chovali pouze v Anglii a teprve ve 20. století se jejich chov začal šířit i do jiných zemí. Z chovu a dostihů se stala lukrativní záležitost, v posledních letech světu turfu podlehlo Japonsko, které nakupuje ty nejlepší koně a buduje vlastní chov. Každý plnokrevník je ve světě registrován v plemenné knize, ale všechny navazují na anglickou General Stud Book. Plnokrevná hříbata není možné pojmenovat bez toho, aby jméno nebylo schváleno a zaregistrováno. Je zvykem, dávat koni jméno, které začíná na první písmeno či ještě lépe na první slabiku matčina jména (mluvíme pak o rodině.) Např. Korok měl matku Cosyrii, Železník Želatinu, Peruán Pergolu atp. Slavná jména se nesmějí opakovat, popřípadě až po uplynutí několika let. Proto jsou některá jména pro diváka poněkud zvláštní - Malá mořská víla, Tak ať, Bolístek, Bublina…
Využití:
Plnokrevníci byli chovateli využíváni k šlechtění dalších plemen, např. v Anglii populárního huntera (těžšího, avšak výborně skákajícího koně), v Americe pak vznikl americký klusák a americký jezdecký kůň, v Evropě se podíleli na vzniku anglonormanů, angloarabů, hannoverských koní ad.
Dostihy:
Dnešní angličtí plnokrevníci se značně liší vzhledem i vlastnostmi od svých orientálních předků. Jsou nároční na kvalitní krmení, jsou velmi rychlí, ale málo vytrvalí, nejvlastnějším pohybem je jim cval a vzácně se u nich vyskytuje bílá barva. Rychle vyspívají, hříbata se obsedají již na 1,5 roce a ve dvou začínají závodit. Podle toho, jaká délka trati koni vyhovuje, rozeznáváme čtyři typy plnokrevníků - letouny - nejlépe běhají na vzdálenost do 1600m, mílaře - těm vyhovují vzdálenosti od 1600m - 2400m, vytrvalce - potřebují dostih na 2400m a delší a steeplery -nedosahují rychlosti předešlých skupin, ale jsou vytrvalejší. Vrchol přichází ve třech letech, kdy se ti nejlepší z nich mohou pokusit uspět v klasických dostizích a získat Trojkorunu. Trojkorunu tvoří - jak již název napovídá- tři náročné dostihy. První je Velká jarní cena na 1600m, která se u nás běhá v květnu a kůň při ní musí prokázat, že je letoun. Na konci června se běží dostih zvaný Modrá stuha neboli Derby, snad nejcennější dostih pro koně, jezdce i trenéra. Je dlouhé 2400m a kůň musí prokázat vytrvalecké vlohy. Na konci září se koná poslední část Trojkoruny - St. Leger, supervytrvalecký dostih na 2800m. Tyto tři dostihy a navíc ještě Jarní cena klisen (duben) a Memoriál ing. B. Tichoty řadíme k tzv. klasickým dostihům, vítězství v nich je velmi ceněno. Ovšem málokterému koni se podaří udržet si po celou sezónu formu a zdraví, natož uspět na tolika různě dlouhých drahách a prokázat tak svoji univerzálnost. Ve světě se běhají prestižní dostihy, které jsou vždy chovatelskou, společenskou i sportovní událostí. V Evropě jmenujme francouzskou Prix de´ĺ Arc de Triomphe (Cenu vítězného oblouku), v Anglii King George VI and Queen Elizabeth či světoznámou Velkou liverpoolskou steeplechase, v Německu Preis von Europe… V USA je to prestižní dostih jen pro zvané a vybrané koně Washington D.C. International konaný v Laurel Parku, v Austrálii Melbourne Cup, při kterém se doslova zastaví veškeré dění a všichni jej se zatajeným dechem sledují. Dostihy jsou samostatným světem, specifickým, ale krásným. O slavných koních a žokejích, vzestupech či pádech by se dala napsat mnoho, zvídaví čtenáři nechť sáhnou po knize Michla Horáčka Království za koně (Olympia Praha,1983.)
Povaha:
Ten, kdo si chce pořídit anglického plnokrevníka, ať již „vysloužilce“ z dostihů nebo koně, který nikdy neběhal, musí počítat s mnohými problémy. Rozhodně toto plemeno není pro začínajícího jezdce s malými zkušenostmi! Na většině koní se podepíše velmi rychlé obsedání a následně dostihy a to jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Po vyřazení z dostihů mívají problémy s pohybovým aparátem nebo hřbetem a je potřeba delšího odpočinku i veterinární péče, aby se vzpamatovali (ne vždy je výsledek stoprocentní.) Psychické problémy bývají taktéž časté, tito koně totiž považují jakýkoli volný prostor za dostihovou dráhou a podle toho se chovají. Jedete-li s nimi na vyjížďku,chce být váš kůň první a jakmile ho někdo předjede, začne závodit a nenechá se zastavit. Hodně koní je lekavých a jsou citliví vůči změnám ve stáji, někteří mají averzi vůči mužům (dobře si pamatují, kdo na ně opakovaně použil bičík.) Ani pro parkurové závody nejsou nejvhodnější, vzrušená atmosféra jim opět připomene dostihy a váš krásně přiježděný kůň se ve chvilce změní v neovladatelnou „mašinu“, která skáče hlava nehlava a nenechá se zastavit. Plnokrevníci potřebují hodně času a trpělivosti, než se zklidní a přestanou se chovat jako na dostihovém oválu. Samozřejmě, že nelze všechny plnokrevníky zahrnout do kategorie „nerváků“ a jistě se najdou koně, kteří dělají radost svým majitelům při rekreačním ježdění, parkurech nebo endurance. Cílem této charakteristiky bylo spíše upozornit na některé specifické rysy povahy A1/1, aby se budoucí majitelé po koupi svého vysněného koně nezačali potýkat s problémy, které by nakonec vedly k oboustrannému rozčarování.
Appaloosa
Původ:
Appaloosa je americké skvrnité plemeno. Jako mnoho amerických plemen, i appaloosa je potomkem španělských koní, kteří byli dovezeni do Střední Ameriky a odtud se rozšířili na sever. Appaloosa by pravděpodobně vyhynula jako většina idniánských plemen, ale její skvrnité zbarvení, zděděné po španělských předcích, vzbudilo pozornost několika nadšenců, kteří plemeno zachránili. Oblíbenou oblastí pro chov koní byla chráněná a úrodná údolí řek Clearwater, Snake a Palouse.
Stavba těla:
Charakteristickým znakem appaloosy je viditelné bělmo kolem duhovky a nápadně pestře skvrnitá kůže kolem chřípí. Tělo appaloosy je kompaktní a hluboké s dobře klenutými žebry. Nohy jsou pozoruhodně korektní a silné. Kopyta jsou většinou svisle černě a bíle pruhovaná. Soudí se, že kopyta s tímto vzorem jsou mnohem pružnější. Žíně hřívy a ohonu tvoří obyčejně prameny a jsou jemné a řídké. To usnadňovalo pohyb mezi trnitými křovinami, na nichž hustý ohon uvázne. Délka krku je přiměřená tělu, kohoutek je výrazný, šikmá plec podmiňuje dlouhý, lehký a pružný krok.
Povaha:
Appaloosa je velmi učenlivý, ovladatelný a skromný kůň. Díky zděděné obratnosti v pohybu neschůdným terénem se velmi snadno učí všemu potřebnému pro ovládání dobytka, pro westernové ježdění, ale i pro skokové soutěže. Tito koně jsou velmi tvrdí, ale pracují s elánem a vůči člověku jsou poddajní a učenliví. Plemeno si uchovalo mnoho přírodních vlastností, například schopnost se skvěle se orientovat v krajině, vyhledávat vodu a také se vypořádat s přirozenými nepřáteli. Appaloosy jsou na pastvině zcela samostatné a nepotřebují valný dohled.
Charakteristické rysy:
U tohoto plemene se rozlišuje pět základních typů zbarvení. Je to leopard, zbarvený převážně bíle s tmavými vejčitými skvrnami po celém těle. Sněhová vločka je naopak tmavé zbarvení s bílými tečkami rozesetými po těle, nejhustěji na zádi. Jako deka se označuje tmavé zbarvení, kdy kříž a záď jsou buď bílé nebo skrvnité. Mramorový má drobné pestré skrvnky po celém těle. A konečně jinovatka má drobné bílé skvrnky po celém tmavém těle. Někdy se jako zvláštní typ udávají ještě dešťové kapky, kdy bílý kůň má po sobě velké tmavé skvrny kapkovitého tvaru.
Appaloosa má řídkou a chumáčovitou hřívu a ohon. Kůže je zejména na chřípí a na genitáliích drobně tečkovaná.
Jak je vysoký?
Moderní appaloosa měří v kohoutku 147 - 157 cm.
K čemu je nejvíce využívaný?
Původní appaloosy sloužily hlavně k jízdě bez sedla a k nošení břemen. Indiáni většinou nepoužívali uzdu, jen ohlávku a spoléhali spíše na dokonalý výcvik koně. Jejich moderní potomci však pracují jako kovbojští koně, neboť zdědili skvělý cit pro práci s dobytkem. Třebaže jsou poměrně lehcí, dovedou na lase udržet i těžkého býka. Jsou výborní i pro rekreační ježdění a všechny druhy sportovních aktivit, pokud nejde vysloveně o dostihové záležitosti. Jejich vytrvalost a houževnatost se uplatňuje zejména v distančních jízdách. Zvláště oblíbeni jsou u orgánizátorů turistických vyjížděk, protože se v každém terénu pohybují velmi jistě a jsou zcela spolehliví. Je zajímavé, že appaloosy zdaleka nejsou tak lekavé jako jiní koně. Odkud pochází?
Pochází z Ameriky.
Původ:
Původ araba je nejasný, ale zdá se, že se na Arabském poloostrově objevil asi 2 500 let př. n. l. Zde se pak vyvinul do čisté formy. Muslimské výboje v 7. století naší éry rozšířily jeho vliv. Během 18. a 19. stoletíse dostal do hřebčínů v Evropě, Velké Británii a pak i do Ruska, Skandinávie a anglicky mluvících zemí v zámoří. Stal se hlavní silou ve vývoji plemen.
Díky své genetické čistotě vtiskuje svému potomstvu vlastní silný charakter a konstituční tvrdost a ušlechtilost jako zjemňující vliv. Hrál významnou roli při vývoji většiny známých plemen, ale jeho největším přínosem byl podíl na vzniku anglického plnokrevníka. Ačkoliv anglický plnokrevník je větší a rychlejší než arab, přesto plnokrevník nemůže zapřít životnost, zdraví, inteligenci a krásu, kterou zdědil právě po tomto předkovi.
V 18. a 19. století začaly významné státní hřebčíny jako Marbach v Německu, Janow Podlaski v Polsku, Bábolna v Maďarsku a ve Francii Pampadour, Pau, Tarbes a Gelos rozvíjet chov arabských koní, ale stejně důležité byly i některé soukromé chovy. Rodina Potockich, navazující na dlouholetou tradici chovu arabů v Polsku, chovala vynikající arabské koně ve svém proslulém hřebčíně Antoniny. Tyto odchovy ovlivnily araby na celém světě. Ve Velké Británii založili Wilfrid a Anne Scaven Bluntovi hřebčín Crabbet, kam umístili koně získané během cest po Arábii v letech 1878 a 1879. Tehdy už se v chovech začínala projevovat degenerace. Později koupili zbytky z nejproslulejšího stáda arabů na světě, které patřilo pašovi Abbasu I. Koně z Crabbetu se stali základem chovů nejen v Británii, ale i ve Spojených státech, v Austrálii a Jižní Africe.
Stavba těla:
Nohy jsou dlouhé, štíhlé, pevné a čisté. Jsou "suché", všechny šlachy jsou jasně patrné. Tělo je kompaktní, hřbet krátký, záď dlouhá, rovná. Žíně se nikdy neprotrhávají ani nepřistřihují. Za pohybu nese kůň ohon vysoko, obloukovitě zdvižený. Hříva a žině ohonu jsou jemné a hedvábné. Krásné hlavě vévodí zářivé oči. Hlava se zužuje do velmi malého chřípí s velkými otevřenými nozdrami.
Charakteristické rysy:
Typickým znakem araba je krátká, ušlechtile utvářená, suchá hlava s výrazně prohnutým profilem a široké, klenuté čelo pokračuje mezi očima štítovitou vyvýšeninou zvanou džiba (jibbah).Hlava se napojuje na krk zvláštním obloukem, zvaným mitbah. To mimo jiné umožňuje velkou pohyblivost hlavy. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, u hřebců má mírný náznak hřebene. Arab se liší od všech ostatních koní krátkým hřbetem, protože má jen 16 párů žeber a 5 bederních obratlů. Následkem toho je jeho kříž rovný a ocas vysoko nasazený. Ten se skládá ze 16 obratlů. Pouštní původ tohoto plemene prozrazuje tenká kůže, pod kterou se zřetelně rýsují cévy a šlachy, krátká, jemná srst a hedvábná hříva i ohon. Pohyb po tvrdém kamenitém podkladě přispěl k vývoji štíhlých suchých nohou se skvělými klouby a tvrdými, zdravými kopyty. Vydatný pohyb v horkém suchém vzduchu ovlivnil tvar chřípí a velmi pohyblivých, široce otevřených nozder. Uši jsou velmi pěkně utvářené a oči velké a zářivé, mírně prohnutý "štičí" profil pak výraz koně dotváří. Nejoblíbenější barvou arabů v evropských i amerických chovech je bílá, avšak ve své vlasti byli arabi hnědáci, ryzáci i vraníci. Arab je poměrně malé plemeno, povolená výška je od 144 do 152 cm, avšak menší postava není u araba na závadu. I když je arab nízký, nikdy se nepočítá k ponyům. Tradičně se u arabů hříva ani ocas neupravují. Žíně se nesmějí protrhávat ani přistřihovat a důležité je i přirozené vysoké nesení ocasu. Chody jsou vesměs vynikající, plavné, lehké a prostorné, jako kdyby se kůň pohyboval na pružinách. Přestoře je arab konstitučně jemný, váží do 400 kg, jezdec do 90 kg by mu neměl činit problémy.
Temperament:
Již vzhled ukazuje, že jde o zvíře velmi vnímavé, bystré a všestranně nadané. Drsné podmínky jeho původní vlasti umožnily arabovi rozvinout skvělý zrak i čich, neméně znamenitý sluch a jedinečný orientační smysl. Zvíře vyniká velkým temperamentem, ale současně je dobře ovladatelné a s chutí se učí různým trikům. Arabská tradice tvrdí, že tento kůň je neobyčejně oddaný a věrný svému pánovi, což dokládá mnoha působivými historkami.
K čemu se využívá?
Arabský kůň je výhradně jezdecké plemeno a v minulosti posloužilo ke vzniku mnoha dalších plemen, závodních i pracovních. Arabskou krev má v sobě většina cenných jezdeckých koní...
Jak je vysoký?
144 - 152 cm. Spíše do 150 cm.
Odkud pochází?
Z Arabského poloostrova.
Původ:
Původ tohoto camargského koně je záhadný. Je to nesporně přirozené plemeno, vzniklé samovolně na základě domácích koní, i když jižní Francie byla také domovem koní divokých, o nichž svědčí paleontologické nálezy i jeskynní malby, roztroušené v celé oblasti. Tito předhistoričtí koně se ale na vzniku camargského koně nepodíleli. Základem plemene byli určitě domácí koně starověcí, ovlivnění v 7. a 8. století berberem a později ještě dalšími plemeny. Stáda koní v camargue totiž neustále doplňovali uprchlíci různého původu, ať z bojujících armád, obchodních karavan nebo z místních chovů. Snášejí podnebí, které je v létě velmi horké a v zimě mrazivé.
Stavba těla:
Hlava není příliš ušlechtilá, je těžká, krátký krk přechází do plochého kohoutku a silného hřbetu. Plece mají sklon k strmosti, chod je tedy kratší, avšak vysoký. Prsa jsou široká, hrudník hluboký, hřbet pevný. Kratší záď je dobře osvalená. Nohy jsou kratší, silné s dobrými pevnými klouby. Plemeno je velmi hbité a pohyblivé. Kopyta jsou velmi tvrdá a zdravá a ve vlastním prostředí nemusí být koně podkováni. Camargští koně mají identifikační znak, označující se vypáleným velkým C nízko na stehně.
Charakteristické rysy:
Camargský kůň je velmi originální, přirozeně vzniklé plemeno, odvozené nepochybně od koní domácích. Přestože jeho původ je zřejmě velmi smíšený, vytvořil se jednotný typ, bělouš s jemnou srstí, bohatou hřívou a ohonem, poměrně nízký, nepříliš ušlechtilý, ale nesoucí zřetelné známky orientálního původu. Camargský kůň je přizpůsoben životu v bažinatém terénu, dovede se znamenitě pohybovat po zaplavených plochách, výborně plave a je velmi skromný, spokojí se i se slanomilnou vegetací. Celkově působí primitivním dojmem, ale je to velmi zajímavý kůň, schopný práce s dobytkem a vhodný k jízdě. Pomau dospívá, mezi pátým a sedmým rokem, ale zato vyniká dlouhověkostí, běžně jeho věk přesahuje 25 let.
Temperament:
Život ve volné přírodě ovlivnil povahu tohoto koně. Jsou to zvířata velmi soběstačná, bystrá a obezřetná. Mimořádně snadno se pohybují v nejistém, často se měnícím bažinatém terénu a dovedou si poradit i při záplavách, kdy často musí přeplavat dlouhé úseky. Mají velkou odvahu, a proto jsou úspěšní při pohánění a krocení agrasívních černých býků. Přesto, že jsou tito koně tak samostatní, jsou docela dobře ovladatelní a hodí se i pro méně zkušené jezdce.
Jak je vysoký?
Tento kůň měří v průměru 142 cm, ale může být i menší.
K čemu se využívá?
Původně se camargští koně používali jen příležitostně a větší část stád žila ve volné přírodě zcela bez dozoru. Nyní se však chov kontroluje, hříbata se každoročně odchytávají a označují vypáleným znakem C. Pak jsou většinou znovu vypouštěna do přírody se svými matkami, kde žijí až do dospělosti, tj. do stáří pěti i více let. Značná část hřebců se ovšem potom odchytává a slouží pastevcům dobytka, zvaným gardiani, při práci s černými býky pro zápasy. Camargští koně se ovšem v nejnovější době používají také v zemědělství, nejen při práci s běžným dobytkem, ale také v menší míře při sklizni rýže a vína. Díky zlepšení životních podmínek v některých částech rezervace a také jistému výberu a veterinární péči totiž těchto koní přibývá a ne pro všechny se najde místo na poměrně omezené ploše. Zvýšení stavu není totiž možné s ohledem na jiné chráněné objekty a živočichy. Následkem toho se přebyteční koně dostávají do širšího okolí Camargue a uplatňují se v různých oborech. Základní stavy jsou ovšem chráněné a nedoktnutelné. Tento kůň totiž patří k národním pokladům Francie.
Odkud pochází?
Camargští koně žijí v deltě řeky Rhony v jižní Francii, v drsném kraji, který trpí na požáry v létě a po zbytek roku je zaplavený studenou slanou vodou.
Historie
Chov koní nebyl na našem území nijak řízen, patent Marie Terezie z 13.8.1763 stanovil, že chov koní bude řízen a podporován (jsme tedy v dobách Rakousko-Uherska.) Za vlády císaře Josefa II. byl vydán v roce 1789 Dekret o chovu koní. Řízení chovu koní bylo předáno armádě a v sídlech pluků byly zřizovány „hřebčinské“(hřebčí) stanice. Jejich účelem bylo zajištění dostatečného počtu koní pro armádní účely. Zpočátku šlo o teplokrevné klisny, které byly připařovány polokrevnými hřebci, později se přidávala mohutnější plemena, aby výslední koně byli též využitelní pro zemědělské práce. U zrodu ČT figurují koně Rakouska -Uherska, konkrétně kmeny Furioso, Przedswit a Shagya arab. Pro lepší orientaci si uvedeme stručnou charakteristiku těchto kmenů.
Furioso byl anglický plnokrevník, hnědý hřebec, který působil v hřebčíně v Mezöhegyesi. Narodil se v roce 1841 a založil kmen středně vysokého a středně mohutného koně. Jeho potomci vynikali zejména v zápřahu a jako jezdečtí koně. Časem se vytvořily dvě větve - radovecká - ušlechtilejší (z ní pocházel v Kladrubech působící Furioso XI) a piberská - mohutnější (z této větve byl Furioso XIII, který působil v Pohořelicích na Moravě.)
Przedswit byl taktéž anglický plnokrevník, patřil k nejlepším z rakousko- uherských polokrevných kmenů, jeho potomci byli mohutnější a převážně ryzáci.
Shagya arab, byl arabský polokrevník z Bábolny, byl používán k celkovému zušlechtění.
Na vybudování podoby dnešního ČT měla největší zásluhu tři stáda: kladrubské, netolické a albertovské.
Kladrubské stádo
Základem byly clevelandské klisny a polokrevné klisny z Piberu a Radovce, jako hřebec zde působil Furioso (bez čísla) z mezöhegyeského hřebčína, Przedswit VII a Shagya X-R. Koně byli středního rámce a menší mohutnosti, tím však nevyhovovali zemskému chovu. Proto došlo v roce 1924 k importování 34 oldenburských klisen za účelem zmohutnění stáda, dále byla použita hannoverská krev a stádo se rozdělilo na ryzé (zde působil zejména Przedswit a Gidran, jejich potomci byli souladnější ) a hnědé (zpočátku nejednotné), působil zde zvláště Furioso VII a Przedswit II, v poválečné době pak hannoverští hřebci Alarm a Diktant, působil zde i syn trakénského hřebce Quoniama Quoniam II. Po čase byla obě stáda sloučena.
Netolické stádo
Jeho základem byly kořistní a vojenské klisny, také část klisen ze zemského chovu. Účelem chovu byla produkce výkonného vojenského jezdeckého koně. Působili zde zejména polokrevní 1119 Furioso XI a 1645 Furioso - 2. Když došlo v padesátých letech ke zrušení vojenských jezdeckých složek, chovatelé se museli zaměřit na produkci těžšího teplokrevníka, který by mohl být více využíván v zemědělství. Ke zmohutnění byli použiti oldenburští hřebci, dále pak Furiosové a následně hřebci německých teplokrevných plemen.
Albertovské stádo
Zdejším cílem chovatelů byla produkce ušlechtilých jezdeckých koní. Chov ovlivnili zejména plemeníci Furioso XIV, Przedswit III a Star of Hannover III. V 50. letech byl chov přizpůsoben požadavkům zemského chovu, aby koně byli mnohostranně užitkoví. Od konce 60. let byli výrazně používáni trakénští hřebci - Quoniamové (I, II, III.)
Popis plemene
• dospělý ČT je moderního typu, ušlechtilý a výkonný sportovní kůň, středního tělesného rámce
• má dobré linie a pevný fundament, suché klouby
• stavba těla je korektní a harmonická, tělo je dobře osvalené
• je bez zjevných geneticky podmíněných vad
• hlava je žádoucí suchá, s výrazným okem a klidným výrazem, s výraznými nozdrami
• KVH klisny 161 - 167 cm
• KVH hřebci 162 - 170 cm
Povaha, využití
ČT by měl mít klidnou vyrovnanou povahu a dostatek temperamentu. Je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu (tj. drezuru, parkury, všestrannost a také vozatajské ježdění), ale celá populace v průměru nedosahuje úrovně světově uznávaných plemen. ( Nicméně se najdou výjimky – v Německu v GP je úspěšný valach po Przedswit XVI-64.) Velmi vhodný je pro běžné jízdárenské či rekreační ježdění a turistiku, dobře splňuje i roli hiporehabilitačního koně. Je vhodný pro začínající jezdce, ale samozřejmě záleží na původu.
Současnost, chovný cíl
Český teplokrevník se stále šlechtí, cílem jeho chovatelů je (dle SCHČT) „ ušlechtilý, korektní a lehce jezditelný kůň, který na základě svého temperamentu, charakteru, prostorné a elastické mechaniky pohybu a pevného zdraví, je vhodný pro všechny druhy výkonnostního jezdeckého sportu v rámci disciplin FEI a je dobře využitelný i pro běžný jezdecký, rekreační a vozatajský sport.“ Chov ČT pokračuje v plném rozsahu v Zemském hřebčinci v Písku, v hřebčíně v Albertovci, v Zemském hřebčinci v Tlumačově, v Národním hřebčíně Kladruby či ve ŠCHK Měník a rozšiřuje se v mnoha dalších soukromých chovech s vynikající úrovní. Chovatelé se snaží dohnat propast vzniklou za éry komunismu, kdy ztratili kontakt s evropskými vynikajícími chovy. Dnes v plemenitbě působí hřebci holštýnští, sportovní němečtí koně či Selle France. Ale vyšlechtit celou populaci ČT, která by mohla konkurovat vyspělým zahraničním chovům - to je ještě běh na dlouhou trať.
Autorka děkuje za lektorování článku SCHČT.
Na závěr ještě zmínka o moravském teplokrevníkovi (pro mnohé čtenáře bude možná překvapením, že jde o oficiálně uznané plemeno…)
Moravský teplokrevník
Tento kůň představoval typ všestranně upotřebitelného koně, který byl vyšlechtěn na podkladě původních domácích klisen orientálního a anglického původu importovanými hřebci, z nichž nejvíce se uplatnily polokrevné kmeny Furioso a Przedswit. Hřebci těchto kmenů z hřebčína Pohořelice a ze zemského moravského chovu silně ovlivnili chov teplokrevných koní v letech 1930-1970 v celém Československu. V roce 1992 byl založen Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka a v roce 2004 oficiálně uznán MZe ČR a má vlastní plemennou knihu. Současný stav činí přibližně 550-600 koní (zhruba 10 procent z populace ČT) a rozlišují se podle metodiky výpočtů původních genů (za zakladatele se považují plemenní hřebci, kteří působili v chovu na Moravě a v Čechách v letech 1880 - 1950.)
Českomoravský belgik
Původ:
Daleský poník je původní plemeno ze severovýchodní Británie - oblast Severního Yorkshiru, Northumberlandu a Durhamu. Choval se výhradně na východních svazích Pennin v Northumberlandu a v severním Yorkshiru. Plemeno má velmi hluboké kořeny, zřejmě je potomkem keltských poníků, kteří se dokonale přizpůsobili drsnému, skalnatému prostředí. Teprve v posledních sto letech ovlivnili chov velšští poníci, kteří poněkud vylepšili vzhled a chody těchto koní. V 50. letech 20. století chov dalesů značně upadl a plemeno bylo ohroženo vyhynutím. Naštěstí se právě v té době objevil zájem o turistiku na koních, pro kterou se poměrně vysoký a velmi silný dales (bez námahy uveze 100 kg) znamenitě hodí. To mu dopomohlo k novému rozkvětu. V určitém období se daleský poník stal i jatečním zvířetem a tehdy byl skutečně ohrožen vyhynutím. Jako turistický kůň si však získal oblibu a nyní se příležitostně používá i v zápřeži do lehkých kočárů nebo dokonce k místním vozatajským parkurům, kde projevil velkou obratnost, postřeh a díky své síle se snadno dostává i z ošidných situací.
Stavba těla:
Hlava je líbivá, široká v čelní části, s malýma ušima. Hrudník je velmi hluboký, jeho obvod je velký, žebra jsou dobře klenutá. Dales má krátký hřbet a velmi silná, široká, dobře vázaná bedra. Holenní kosti jsou krátké, jejich obvod je menší než 20 cm. Rousy jsou husté, poměrně jemné. Kopyta má tento poník vynikající.
Charakteristické rysy:
Dales je typický poník velkého formátu, s dlouhou hlavou, robustní stavbou, dlouhým hřbetem, což je upomínka na použití jako soumara, a s mohutnou zádí. Je to kůň známý silou a spolehlivostí, poměrně skromný, klidný, vnímavý a ovladatelný. Jako pracovní kůň je vynikající. Daleský pony je na poníka značně vysoký, v kohoutku měří 140 - 144 cm, je tedy větší než jeho příbuzný fellský pony. Zbarvení je zpravidla vrané s poměrně vysokým leskem, bývá to však i hnědák nebo tmavý hnědák. Vzácně se u něj objevují bílé znaky, které jsou však nežádoucí, takže se připouští jen malá hvězda na čele a bílé ponožky nebo korunky.
Temperament:
Dales je velmi citlivý, klidný a ovladatelný. Díky své vytrvalosti může absolvovat i velmi dlouhé turistické jízdy s dospělými i dětmi. Nepopíratelnou předností tohoto plemene je klidná, splehlivá povaha a nemalá odvaha, díky které se dokáže vypořádat s mnohými nebezpečnými situacemi na cestách i v horském terénu. Jako skvělý klusák dokáže za den urazit velké vzdálenosti a v terénu nikdy nezabloudí.
Jak je vysoký?
Daleský pony je na poníka značně vysoký, v kohoutku měří 140 - 144 cm.
K čemu se využívá?
Tento pony vznikl jako ryze pracovní plemeno a vysoce užitkové vlastnosti si přes všechny změny uchoval. Dnes je daleský poník spíše zvířetem sportovním, uplatňuje se jak v tahu tak v jízdě, ale hlavně v turistice.
Původ:
Poník byl ovlivněn několika různými plemeny. Je tady dávné spojení se starými devonským nákladním koněm (Old Devon Pack Horse), pocházejícím z krve dartmoorského i exmoorského poníka, a také s cornish goonhilly poníkem. Oba už vyhynuli. Už ve 12. století se mohli uplatnit orientální anebo východní koně.
K mnohým plemenům, použitým v 19. století, patřili klusáčtí roadsteři, velští poníci, arabi, malí plnokrevníci a exmoorští poníci. V době vrcholící průmyslové revoluce byli na blata vysazeni shetlandští hřebečci, kteří zajistili produkcí důlních poníků. Tento postup měl však katastrofální následky, protože houževnatý dartmoor dobrého jezdeckého typu téměř vymizel. Následoval pokus zachránit plemeno přikřížením velšských horský ponyů, které zastupoval hřebec Lord Polo. Dartmoorský poník pochází z divokých blat a vřesovišť na jihozápadě Anglie a během své historie byl poznamenán četným křížením.
Stavba těla:
Hlava je malá a ušlechtilá, dobře zavěšená na krku. Nemá masité žuchvy. Uši jsou malé a pohyblivé. Holeň je krátká, dostatečně silná. Spěnky jsou velmi korektní. Záď je silná a svalnatá s husným, vysoko nasazeným ocasem. Končetiny a kopyta patří k nejlepším. Dartmoor se považuje za jedno z nejelegantnějších jezdeckých poníků na světě. Je také dobrým skokanem.
Charakteristické rysy:
Pony má vynikající temperament, proto je ideální na ježdění pro děti, nemluvě o jeho příjemných chodech. Pony se vyznačuje vynikajícími plecemi, které mají správný úhel. Proto má velmi dobré chody a podává vynikající výkony. Hřbet a bedra jsou silná. Díky vynikajícímu exteriéru má pony přirozenou rovnováhu. Podobně jako všechna britská domácí plemena i dartmoorský pony je tvrdý a zdravý. Poníci bývají hnědí, tmavě hnědí anebo černí. Chovatelská společnost nepřipouští strakaté zbarvení a neuznává nadměrný výskyt bílých odznaků.
Temperament:
Nejlepší zástupci tohoto plemene jsou odolní a kvalitní jezdečtí ponyové s hladkým, nízkým a pohodlným krokem. Jejich zdravá konstituce, inteligence a klidná povaha z něj číní ideální poníky pro děti.
Jak je vysoký?
Výška dartmoora nepřesahuje 124 cm.
K čemu se využívá?
Společně s velšem má dartmoor mezi pony jezdecké třídy výjimečné postavení a podstatně přispěl k vývoji britského jezdeckého ponyho. Je velmi populární i jinde v Evropě, v Belgii se tito ponyové dokonce zúčastňují dostihů. Úspěšně se kříží s plnokrevníky a araby a druhá filiální generace, připářována s plnokrevníky, poskytuje vrcholové koně pro cross-country nebo huntery pro soutěže příslušné kategorie.
Odkud pochází?
Plemeno pochází z drsných blat Dartmoorského lesa na jihozápadě Anglie.
Původ:
Fjordský poník je původem z Norska, ale v různých typech ho najdeme po celé Skandinávii a v okolí. Chová se hlavně v Norsku, kde se od počátku 20. století uplatňuje přísný chovatelský systém. Považuje se za norské původní plemeno. Nejvíce se podobá divokému koni Převalského nebo koním z doby ledové.
Stavba těla:
Hlava je široká s malýma ušima. Prsa jsou široká a hluboká. Plec je mohutná, silná, kohoutek je plochý a zaoblený, nevýrazný. Nohy jsou kratší, kostnaté uměrně k tělesné stavbě. Na spěnkách mohou být krátké rousy. Kopyta jsou tvrdá. Záď je silně osvalená, trup je krátký a kompaktní s hlubokým hrudníkem. Tmavohnědá barva a pruh na hřbetě je znakem plemene.
Charakteristické rysy:
Mezi jeho hlavní charakteristické rysy patří nesporně zbarvení srsti. Je jediným domestikovaným plemenem, které si zachovalo původní "divokou" barvu, zvláštní typ béžové (stejně jako u koně Przewalského či tarpana). Naprostá většina fjordů má srst hnědo-béžovou, která může mít světlejší, nebo tmavší variace. Tmavý pruh uprostřed hřívy, "úhoří pruh" a "ptačí ocas" (několik tmavých žíní uprostřed ohonu) jsou černé, případně tmavě hnědé. Mezi vzácnější odstíny patří šedo-béžová a bílo-béžová. Hříva se koním zastřihávala už v dobách Vikingů. Roste přirozeně dlouhá a splývavá, ale zastřihuje se tak, aby tmavé žíně uprostřed přečnívaly nad světlými okraji. Stříhá se od týlu až po kohoutek do krásného oblouku, který zdůrazňuje hřeben krku. Kromě zbarvení charakterizují tohoto koně takzvané "primitivní znaky". Jsou to již jmenované tmavé části hřívy a ocasu, "úhoří pruh", "zebrování" na nohách, občas se mohou objevit i malé hnědé skvrny nad očima nebo na lících a pruhy na šíji.
Temperament:
Je houževnatý a v Norsku je tento koník zařazen mezi národní symboly země. Je to zdravý a otužilý kůň, schopný práce i při velmi skromné potravě. Je vytrvalý, odvážný a zdatný.
Jak je vysoký?
Fjordský kůň je vysoký 132 - 142 cm.
K čemu se využívá?
Fjordští poníci se uplatňují při nejrůznějších zemědělských pracích, včetně sklízení sena a orby. Na odlehlých horských statcích často plně nahrazují traktory. Hodí se ovšem také k jezdecké potřebě. Fjordští poníci sklízejí úspěchy v evropských vozatajských soutěžích a pro svou vytrvalost, odvahu a zdatnost jsou vhodní i pro vytrvalostní jízdy.
Odkud pochází?
Fjordský poník je původem z Norska.
O frízech se zmiňuje římský historik Tacitus (asi 55 – 120 nl), který je sice uznává za všestranně užitečná zvířata, ale velmi nevzhledná.(V té době bychom fríze asi nepoznali, počítali se k chladnokrevným koním, byli hrubší a menší.) Rozkvět tohoto plemene se dostavil až ve středověku, kdy se tito koně stali populárními koňmi rytířskými. měli totiž dvě důležité vlastnosti – byli dostatečně silní na to, aby unesli rytíře v jeho těžké zbroji a zároveň dobře ovladatelní a obratní, aby svému pánovi pomohli vítězit v soubojích. Byli chováni v klášterech a patřili k cenným devizám. Byli i královskými dary a to velice vítanými. V době křižáckých výprav byli kříženi s koňmi orientálními a za 80. leté války(1568 – 1648) je ovlivnili koně španělští a frízani získali ušlechtilost. V této době na hřebci jménem Phryso jezdil i slavný vojevůdce Juan de Austria, nelegitimní syn císaře Karla V. V 15./16. století byli fríští koně pro své jedinečné chody, učenlivost a snadnou jezditelnost využíváni taktéž v jezdeckých školách v Paříži a ve Španělsku. Avšak to již bylo době rytířské pomalu odzvoněno a rytířský kůň začal nacházet uplatnění úplně jinde – a totiž v zemědělství, kde prokazovali sedlákům stejně cenné služby, jako dříve rytířům. Stále se ale uplatňovali jako koně kočároví, to se však začalo měnit v 18. století. Poptávka po kočárových koních pomalu klesala, do popředí zájmu movitých majitelů se dostávala jiná plemena. Fríští koně byli kříženi s dánskými klusáky a dostali nový název – „harddraver“. Jejich nejobvyklejším chodem byl mimochod a na popud krále Viléma I. se přibližně v roce 1820 běhaly dostihy těchto klusáků na 325m. Chov však pomalu skomíral, dobří hřebci byli prodáváni do ciziny a navíc probíhalo křížení s jinými plemeny. Fríským koním hrozilo vyhynutí. Tehdy – doslova za minutu dvanáct- si Holanďané uvědomili, že by o své jedinečné plemeno mohli přijít. Proto byla v roce 1879 ustanovena plemenná kniha „Friesch Paarden Stamboek“, ovšem o rok později v ní bylo zapsáno jen 16 hřebců a 28 klisen. Proto začali holandští chovatelé vykupovat ze zahraničí kvalitní koně. Ale ani přes velké snažení se nedařilo chov pozdvihnout- o tom svědčí i to, že v roce 1908 bylo v plemenné knize jen 10 hřebců a v letech 1910-13 pouze tři (!) plemeníci. Přesto se Holanďané nevzdali a začali hledat také doma, u zemědělců, poslední vhodné klisny. Zlom nastal v roce 1915, kdy byla plemenná kniha rozdělena a kříženci a cizí koně byli vedeni odděleně. Navíc bylo zavedeno zpětné číslování a to pouze černých koní. (Do té doby se totiž frízani vyskytovali v různých barvách.) V roce 1954 obdržel Svaz chovatelů fríských koní titul „královský“, o záchranu těchto koní se zasloužila sama nizozemská královna Beatrix. Když už vypadal chov jako stabilizovaný, došlo v roce 1962 k další krizi a z původních 4000 koní stav poklesl na 974. Za dramatickou situaci mohlo rozšíření traktorů do zemědělství a pro koně se muselo rychle hledat nové uplatnění – zejména v jezdectví. Stabilizace chovu nastala díky státní subvenci Holandského království a zejména díky nezměrnému úsilí pana Dextra, který byl jmenován do čela projektu na záchranu fríského koně. Dnes se již nemusíme obávat zániku tohoto jedinečného plemene. Hlavní plemenná kniha je v hřebčíně v Drachtenu, kde se každoročně konají körungy neboli zkoušky výkonnosti hřebců a účast či dokonce vybrání nového plemenného hřebce je mezi chovateli obrovskou událostí. Nyní se rodí cca 5000 hříbat ročně, 27 000 fríských koní je registrovaných. Na území Holandska bychom jich našli asi polovinu, druhá je roztroušena po celém světě, velice početné zastoupení je zejména v USA, poté následuje Německo, Rakousko, Španělsko a ostatní země.
Popis plemene
Fríští koně jsou dnes pouze vraníci, přitom kolem roku 1700 bylo jen 50 % vraníků, v roce 1879 ještě 10% jiných barev a v roce 1928 byla do plemenné knihy zapsána ještě i hnědá klisna.
Jsou povoleny jednotlivé bílé chlupy, (např. okolo tlamy, na čele), ale nikdy nesmí jít o ucelený bílý odznak, popřípadě bílé prameny v hřívě, ale nikdy nesmějí mít odznaky na nohách.
Mají ušlechtilou delší hlavu, malé uši, výrazné oči (dědictví po orientálních a španělských koních).
Vysoko nadsazený mohutný krk přechází v oblý kohoutek, záď má strmý sklon, krátké zadní nohy jsou velice silné.
Tělo je válcovité, kopyta nižší a plošší
Typickým znakem je dlouhá bohatá hříva a ohon a rousy na spodní části holení a na spěnkách.
Hříva a ohon sahající až na zem jsou zpočátku rovné, od 4-5 roku kudrnatí. Nikdy se nestříhá ani neprotrhává, ani nekartáčuje, jen probírá prsty.
Hříbata se rodí s vlnitou srstí, která připomíná persián.
Výška hřebců je přibližně 163 cm, klisen 156 cm, jsou to ale koně pozdní, kteří dospívají až na pátém roce a výška se liší i podle příslušnosti koně k jednotlivé mateřské linii.
V současné době se chovají ve třech liniích:
1) barokní - nejméně zástupců, postupně mizí, Holanďané ji považují za staromódní
2) střední – univerzální, jedinci pod sedlo i pro zápřah, nejpočetnější
3) moderní linie – jedná se o „lehčeného“ fríse, velmi ušlechtilého, vhodného zejména pod sedlo
Mají efektní kadencované chody.
Využití
Fríští koně jsou především koně kočároví, ve vícečetném zápřahu se dokáží obdivuhodně sladit i bez velké námahy vozataje. V 2/2 70. let zapřahal čtyřspřeží frísů Tjeerd Velstra, světová jednička ve vozatajství. Vraníci tvoří také ceremoniální ekvipáž holandské královny Beatrix. V Holandsku se zapřahají do vysokých dvojkolek zvaných „sjees“ (vozíků bohatých měšťanů a zemědělců) s originálními černobílými postroji. Muž-kočí sedí ve starofríském kroji na levé straně a čestné pravé místo náleží ženě. Výška kočárů byla velice praktická – na blátivých cestách nebyli pasažéři pocákáni. Efektní vzhled je předurčuje k uplatnění ve filmech. hřebec Goliath si zahrál ve známém filmu Jestřábí žena (Ladyhawk) a nyní jste jistě poznali fríské koně ve francouzském televizním seriálu Modré hlubiny. Stejně populární jsou i v cirkusech, k nám je jako jeden z prvních dovezl drezér a cvičitel Robert Štipka. (Hřebce Romea jste mohli např.obdivovat na Slavnostech koní Kinských v roce 1998.) Fríský hřebec Romke 234 se podílel na regeneraci chovu starokladrubského vraníka a jeho synové vynikali stejnými chody. Dnes se stává „hobby koněm“, mnoho lidí podlehlo jeho kráse a začali se věnovat tzv. baroknímu ježdění. U nás je malé stádo těchto krasavců chováno v Pecínově u Benešova, včetně známého hřebce Jelle van de Lindenhoff. Při odpovídajícím tréninku se mohou účastnit i distančních jízd, ale nehodí se pro skákání.
Povaha
Tito koně jsou naprosto jedineční, jsou to koně závislí na člověku, inteligentní, ochotní spolupracovat a učit se. Jsou klidní, nelekaví a dobře se přizpůsobují novému prostředí. Přímo chtějí vyhovět člověku, jsou velmi přátelští a to včetně odrostlých hříbat i hřebců. Jsou skromní a při vhodném ustájení mohou být v celoročně otevřeném boxu, ale nesnášejí průvan. Zkrátka – žádná encyklopedie ani film vás nepřipraví na „osobní“ setkání s těmito okouzlujícími koňmi!
Silný,solidní a velmi výkonný jezdecký,kočárový a sportovní hannoverský kůň je jedním z nejoblíbenějších teplokrevníků moderního chovu.Ze své minulosti těžkého pracovního koně si uchoval svou spolehlivost a pevné nervy.
Kůň s historií
Historie a původ hannoverského koně se dají přesně vysledovat,něboť tonto kůň započal svou životní dráhu pod patronátem jednoho krále.
V královských službách
Bílí koně z oblasti kolem Hannoveru byli v 17.století velmi ceněni a zdobili erb kurfiřta Ernesta Augusta(1629-1698).Dovezl z Hannoveru koně pro svá kočárová spřežení,zbarvené jako isabely.Až do doby vlády Jiřího V.sloužili tito koně stále u královského dvora.
Hřebčín v Celle
V roce 1735 založil Jiří II.,král Velké Británie a vévoda z Brunšvicka-Lüneburg,hřebčinec v Celle s cílem vyšlechtit plemeno "pro blaho svých poddaných".Hřebčín choval mnoho holštínských koní ataké koně z Pruska, Dánska,Itálie a Španělska.Cílem chovu byl solidní teplokrevný kůň pro práci v zemědělství.
Lehčí typ
Křížením s teplokrevníky se hannoverský kůň stal lehkým jezdeckým a kočárovým koněm,zůstal však dostatečně silný pro zemědělské práce.Před napolenskými válkami měl hřebčín v Celle sto hřebců,v roce 1816 jich zbylo již jen třicet.Teprve křížením s plnokrevníky a meklenburskými koňmi došlo k opětovnému oživení chovu hannoverských koní.V polovině 19.soletí byl hannoverský kůň svižnější,rychlejší a příjemněji se na něm jezdilo,nehodil se ale už pro práce v zemědělství.Chovatelé se začali snažit vyšlechtit pro zemědělství opět těžší typ koně.
Sportovní kůň
Po druhé světové válce utrpěl chov koní v důsledku mechanizace zemědělství značný pokles.Z 539 chovnýchhřebců v roce 1948 jich v roce 1963 zbylo jen 149-nejvyšší čas přeorientovat se na chov sportovních koní!Za účelem vyšlechtění sportovního koně a koně pro volný čas křížili chovatelé plnokrevníky, trakény,plnokrevné araby a chovné východopruské hřebce.Těžký hannoverský kůň byl zušlechtěn,získal mnohem víc ohně a prostornější pohyby,aniž by tím utrpěla stabilita a síla původního typu.
Hannoverský kůň dnes
Velmi přísná německá pravidla chovu hannoverských koní zakazují rozšiřovat chov koňmi,kteří neodpovídají požadavkům plemenné knihy.Jednou za rok posuzuje komise hřebce a jejich potomky,kteří musejí absolvovat zkoišky ve všech oblastech.Podle výsledků se hřebci rozdělí do tří kategorií a ti,kteří nepoddali dostatečný výkon,se vyřazují s chovu.Tak vznikl jednotný typ soutěžního koně.
Zvláštní znaky
Dnes je hannoverský kůň na mezinárodních drezurních a skokových zkouškách počítá mezi ty nejlepší sportovní koně.Za svou dobrou pověst vděčí svému umírněnému tepmeramentu,pružným chodům a obdivuhodným skokanským schopnostem.
Vzhled:je nápadný svou atletiskou a pružnou chůzí,je velký a má dlouhý, vysoko posazený krk,šikmé plece,silný hrudník a vysoký kohoutek,středně dlouhá hlava s širokým čelem a klidným pohledemobráží jeho vyrovnanou povahu.Hřbet má středně dlouhý,zadní nohy jsou svalnaté,záď spíš vodorovná.Nohy jsou solidní s výraznými klouby a dobře stavěnými kopyty.
Výška v kohoutku:1,68 m
Barva:Jsou přípustné všechny barvy kromě strakoše.
Charakter:je dobromyslný a odvážný,je to jednoduchý kůň s lehkým krokem. Nemá ani životnost angloarabů ani šarm nervózních plnokrevníků,zato ale vyniká svou mírností a zárověň tvrdostí skutečného šampióna.
Původ:
Hucul je původní plemeno Karpatského oblouku, s hlavním střediskem chovu kolem Jasiny na Ukrajině, ale chová se ve více zemích střední Evropy. V 19. století byl plemenný chov v hřebčíně Lučina, odkud byla část chovu po r. 1921 převedena do Topoľčanek.
Hucul je původní karpatský horský kůň a považuje se za potomka tarmana, lépe řečeno jeho poddruhu, který je popsán pod jménem tarpan lesní. Příliv orientální krve se projevoval jen v okrajových oblastech, zatímco jádro plemene v rumunských a ukrajinských Karpatech si dlouho udrželo původní ráz, zejména myšově šedé nebo plavé zbarvení a mírný klabonos pro lesního tarpana typický. Po staletí hucul žil jako soumar a proslul svou schopností nosit těžké náklady po neschůdných horských stezkách, a to dokonce i po sněhu a ledu. Proto ho také dříve chovaly rakouské armádní hřebčíny. Víc než jiní moderní ponyové se užívá k tahu a zemědělské práci, ale lze jej využít i k jízdě. Koně v hřebčíně Lučina tam byli chováni tak, aby zůstali skromní, tvrdí, nenároční a snášeli skromné krmení a drsné klima. Proto byla stáda huculů celoročně na pastvinách pod širým nebem, pouze za studeného, větrného a deštivého počasí se zaháněli do lesa. Na podzim, když byly noční mrazy zapalovali ošetřovatelé na pastvinách ohně, aby se koně mohli ohřát a ráno je opět vyháněli na pastvu. Přes zimu byli ustájeni v otevřených volných stájích a přikrmovali se senem. Oves dostávali pouze plemeníci. Březí kobyly se hřebily bez pomoci na pastvinách.
Stavba těla:
Tělesná stabva hucula je souladná, tělo dobře a pevně stavěné. Hlava je masivnější a suchá, kratší v obličejové části. Žuchvy jsou mohutné. Krk je silný, svalnatý, středně nasazený, často spíše klenutý. Kohoutek je většinou méně výrazný, hřbet pevný, bedra krátká a dobře vázaná. Záď je široká, svalnatá, středně skloněná, často kratší. Typický je široký a hluboký hrudník. Končetiny jsou suché s výraznými klouby a kratší přední holení. Kopyta pravidelná s dobrou a velmi tvrdou kopytní rohovinou. Postoj je vpředu pravidelný, vzadu někdy mírně šavlovitý a sblížený ve hleznech.
Charakteristické rysy:
Hucul je dlouhověký kůň tvrdé tělesné konstituce s dobře vyjádřeným typem. Tělesný rámec má delší linie, postoj je korektní, chody pravidelné. Hucul patří mezi pozdní plemena, dospívá v 5 – 6 letech, plně výkonný zůstává až do 25 let často se dožívá 30 let i více. Chody jsou kratší a pravidelné, v terénu se hucul pohybuje velmi jistě a obratně. Nejčastější zbarvení je hnědák nebo plavák všech odstínů, méně ryzák a vraník, typický je výrazný úhoří pruh, často se vyskytuje zebrování bérce a předloktí a někdy oslí kříž. Bílé znaky jsou nežádoucí. Srst je delší, hrubší a hustá, dobře přizpůsobivá nepřízni počasí. Na kořeni ocasu se někdy vyskytuje štětka z krátkých žíní, ohon splývá až k zemi. Hucul má pevné zdraví a je velmi plodný, natalita je vysoká a porody zpravidla bez komplikací. Vývoj hříbat bývá pravidelný a bezproblémový.
Temperament:
Hucul je skromný, vytrvalý s dobrými charakterovými vlastnostmi, psychicky vyrovnaný a s klidným temperamentem. Je konstitučně tvrdý, dobře krmitelný a jako primitivní plemeno si uchovává přirozené instinkty po předcích. Při dobrém zacházení je učenlivý, pracovitý a vytrvalý. Vzhledem ke svým tělesným rozměrům je velmi výkonný při práci, zejména v terénu, kde je jistý a obratný. Velká odolnost a konstituční tvrdost se projevuje zejména při nepříznivých životních podmínkách. Nevadí mu nízké teploty, je však citlivý na nedostatek čerstvého vzduchu ve stáji.
K čemu se využívá?
V hřebčíne Lučina byli koně cvičeni na nošení beden s municí a dalších vojenských zařízení po nejneschůdnějších terénech. Jejich kvality se prokázaly až v první světové válce, kdy tito houževnatí a výkonní koně podávali výborné výkony nejen jako soumaři, ale i tahouni a koně jezdečtí, tedy v úlohách pro které nebyli cvičeni. Je ovšem pravda, že Huculové své koně používali k jízdě stejně jako k polním pracem, nebo nošení břemen, hucul byl tedy původně všestranným koněm, což je v horských podmínkách nejlepší a nejvýhodnější možnost. Hucul je nepřekonatelný ve zdolávání strmých horských svahů a poradí si s každou překážkou, či nástrahou na cestě. Je přímo mistrem v brodění dravými horskými toky s kamenitým dnem, a dokonce i po nezpevněné suti se pohybuje obezřetně a lehce jako koza. V těžkém terénu se vyrovná i osvědčeným mulám.
Jak je vysoký?
Kohoutková výška se pohybuje u klisen mezi 134 - 142 cm a u hřebců mezi 136 - 144 cm, obvod hrudi je u klisen 160 - 180 cm a u hřřebců 165 - 185 cm a obvod holeně u klisen 17,5 - 19,5 cm a u hřebců 18,2 - 20,2 cm.
Odkud pochází?
Z Ukrajiny. Také ze střední Evropy.
Chincoteague
Původ:
Chicoteague jsou poníci žijící na malých, úzkých a bažinatých ostrůvcích na atlantickém pobřeží USA v místech, kde se stýkají hranice států Maryland a Virginia. Do ř. 1933 byly ostrovy spojeny s pevninou. Ačkoliv písčitá půda a poloslané bažiny poskytují jen chudičkou pastvu, houževnatí a vysoce odolní poníci zde po staletí přežívají všechny vrtochy počasí, i když u nich dochází k degeneraci kostí, úbytku hmoty a zhoršení tělesné stavby. Nyní zde žije asi 200 poníků.
Stavba těla:
Přední část trupu je slabá, ale proti původnímu typu je přece jen zlepšená. Holeně jsou dlouhé a kosti příliš lehké se špatně vyvinutými klouby. Krví pinta mělo být stádo vylepšeno, což se projevilo na zbarvení. Záď je poněkud lepší, ale zadní nohy jsou stále slabé. Na omezení růstu se ke všemu ještě podílí fakt, že pastva na písčitých, solí prosáklých bažinách je omezená a má velmi špatnou kvalitu. Na druhé straně však právě život v takových podmínkách změnil zvířata, která přežila, v jedny z nejhouževnatějších koní na světě, schopných odolávat všem rozmarům podnebí.
Charakteristické rysy:
Malý vzrůst, špatná stavba kostí, prsa mimořádně úzká, hlava příliš velká.
Jak je vysoký?
Poníci dosahují výšky 122 cm.
K čemu je využívaný?
Chincoteagští poníci žijí na Assateague, kde je nyní národní park chráněný Federální službou pro rybolov a zvěř a má rovněž mimořádný význam jako rezervace vodních ptáků. Dnes jsou chincoteaguové soustavně, i když možná značně nekriticky sledováni, a protože jsou snadno ovladatelní, považují se za nejlepší pony pro děti. Tito poníci se také označují za jedinou domorodou skupinu "poníků" v USA.
Odkud pochází?
Ostrovy Chincotegue a Assatague při pobřeží Marylandu a Virginie v USA
Původ tohoto koně není zcela znám. Na jeho vzniku se zřejmě podíleli Shirové,welsh cobové, clydesdalové, fellský a dáleský pony.Toto plemeno je nazýváno různě: irský tinker u nás nejznámější, irish cob - oficiálně používané, gypsy horses - původní označení těchto koní. Tito koně neodmyslitelně patří k cikánum ( kočovníkum), kteří dobře rozuměli koním a pod rukama jim vzniklo plemeno, které je velice odolné, nenáročné, klidné, silné a svou barevnosti originální. Bylo časté, že se v noci tajně vydávali za dobrými a kvalitními hřebci do ohrad se svými klisnami, aby tak smíchali kvalitní geny do budoucnosti těchto koní.
Kohoutková výška se pohybuje od 135 až 160 cm. Mezi coby tak najdeme docela velké rozdíly jak ve stavbě těla tak ve výšce i v bujnosti rousů a žíní. Jejich barva je strakatá - hnědý strakáč, černý strakáč, tříbarevní a vyjmečně černí či hnědí s odznaky. Oči můžou mít různě barevné. není vyjimkou každé oko jiné.
Původ:
Lipicáni vznikli v původním hřebčíně ležícím ve vápencovém kraji v Krasu na území Slovinska. V době, kdy byl hřebčín založen, patřila Lipica ještě Rakousku. Krasu vděčí lipicán za tvrdá kopyta a silné kosti, pevné zdraví a dlouhověkost. Od r. 1920 byl chov lipicánů převezen do rakouského Piberu pro Španělskou školu. Lipicáni se však chovají i ve velké části někdejšího Rakouska-Uherska, hlavně ve státních hřebčínech v Maďarsku, Rumunsku a na území bývalého Československa (dnes hlavně v hřebčíně v Topol'čankách na Slovensku). Skoro všude jsou zastoupeny některé ze šesti základních kmenů; jen Szilvasvardský hřebčín v Maďarsku chová další, a to Incitato a vlastní linii Tulipan. Typy jsou velmi proměnlivé, ale plemeno si uchovává své výrazné rysy. Všichni lipicáni jsou dobře jezditelní koně. Chov lipicána se však v poslední desetiletích rozšířil do mnoha evropských zemí a rovněž i do Ameriky a Austrálie.
Stavba těla:
Hlava je obvykle velmi hezká a pěkně zavěšená na krku. Někdy se ve výrazu hlavy projevuje arabský vliv, ale většinou je celkový dojem španělský. Krk je středně dlouhý, výše nasazený a vysoko nesený. Tělo je kompaktní, hluboké a svalnaté, s dostatečně hlubokým hrudníkem. Lipicán není stavěn na rychlost, ideálně však vyhovuje drezurním disciplínám, protože má mohutnou záď. Jemný, hedvábný ohon je vysoko nasazený. Pro lipicána jsou charakteristické krátké, pevné končetiny s plochými klouby, dostatatečným obvodem holeně a tvrdými, pěkně utvářenými kopyty, která jsou památkou na kamenitý kraj kolem Lipice.
Charakteristické rysy:
Moderní lipicáni z Piberu jsou vesměs bílí; hříbata běloušů se rodí tmavá. Příležitostně se v chovu vyskytnou i hnědáci, kteří se ale do chovu nezařazují. Je však tradicí vždy jednoho držet ve Španělské škole. Piberský lipicán je středního rámce, měří málo přes 152 cm, ale některé linie, zejména kočárové typy, mohou být vyšší. Objektem chovu v Piberu byl kůň barokního typu, robustní, se silnými končetinami, mocnou zádí a silným krkem. Často se vyznačuje i mírným klabonosem starošpanělského plemene. Lipicán dospívá pomaleji, ale zato se dožívá vysokého věku. Není výjimkou, když se ve Španělské škole nebo na závodním kolbišti setkáme s lipicánem starším 20 let. Tito koně se běžně dožívají 30 i více let. A co více - vetšinou ve výborné formě, protože jsou proslulí svým pevným zdravím.
Temperament:
Lipicáni mívají výbornou povahu. Ochotně se podřizují výcvikové kázni, aniž by ztratili svůj ohnivý temperament. Jsou velmi učenliví, vynikají vysokou inteligencí.
Jak je vysoký?
Piberský lipicán měří něco málo přes 152 cm.
K čemu se využívá?
Lipicán se využívá k ježdění, ale vyniká i v lehké zápřeži a osvědčují se také v zemědělských pracech. Lipický kůň se využívá hlavně ve Španělské jezdecké škole. To je nejstarší jezdecká akademie na světě. Ačkoli je lipicán využíván především k drezúře, využívá se i jako kočárový kůň. K tomuto účelu je oblíben především v Evropě.
Odkud pochází?
Lipicán pochází ze Lipice ve Slovinsku, kde je drsná vápencová divočina krasu, která podstatně ovlivnila jeho charakter a dala mu jméno.
Lokajský kůň
Původ:
Lokajský kůň patří k asijským horským plemenům. Chová se v Tádžikistánu, v západní části hlavního hřebene Pamíru. O vznik plemene se zasloužil v 16. století kmen Lokajů. Jak je obvyklé u ruských a asijských plemen, i lokaj se testuje na vytrvalost a účastní se závodů na dostihových drahách v Taškentu a Dušanbe. Zprvu to byla směs středoasijské krve, kterou později výrazně zlepšil příliv krve perské (jomuda) a také karabaira, nejvýznamnějšího uzbeckého plemene. K dalšímu zušlechtění pak zváště přispěli orientální koně, potomci arabů a turkmenských koní. V současnosti byl přikřížen terský kůň, arab, achaltekinský kůň a plnokrevní hřebci.
Stavba těla:
Krk je krátký a rovný a je v souladu s méně ušlechtilou hlavou lokajského koně. Nohy nebývají vždy korektní, postoj předních je volnější, nebývá u všech koní nejlepší. Stavba zadních nohou není zrovna ideální, jsou však silné a šlachovité.
Charakteristické rysy:
Lokajský kůň je lehce stavěný, šlachovitý a otužilý kůň s velmi tvrdými kopyty. Výška se pohybuje kolem 150 cm. Barva bývá obvykle bílá, hnědá nebo ryzá s kovovým leskem. Někdy se vlní jako u baškira. Lokajský kůň se vyznačuje jistým krokem a je nenahraditelný při práci v horách, kde se nadmořská výška pohybuje mezi 2000 až 4000 metry.
Temperament:
Je to velmi vytrvalý a velice všestranný kůň.
Jak je vysoký?
Výška lokajského koně je u hřebce 150 cm.
K čemu se využívá?
Osvědčuje se na závodech, ale i jako soumar. Vyniká však pod sedlem při národní hře kokpar, což je jezdecký souboj o kozlí či beraní kůži. Klisny se v souladu s kočovnickými tradicemi dojí k přípravě kumysu. Lokaj se testuje na vytrvalost a účastní se závodů na dostihových drahách v Taškentu a Dušanbe. Denně může nést jezdce asi 80 km po horských stezkách rychlostí kolem 8 - 9,5 km za hodinu.
Odkud pochází?
Z Tádžikistánu.
Původ:
Lusitano, portugalský protějšek andaluského koně, se chová po celém Španělsku. Prostředí, kde žije, je horké a suché. Koně se přirozeně přizpůsobili těmto podmínkám, a díky tomu mají tvrdá kopyta, jemnou srst a nevšední hřívu i ohon. Lusitano i andaluský kůň mají stejný genetický základ, je však pravděpodobné, že vzdáleným předkem lusitana je arabský kůň. Oficiální název lusitana platí až od roku 1966 a je odvozen od jména Portugalska (Lusitania) ve staré latině.
Stavba těla:
Hlava má poněkud vyklenutý profil a v čelní části je nápadně široká. Plece jsou poněkud strmější. Kůň má díky tomu vysokou akci nohou. Kohoutek jen zřídka ostře vystupuje, většinou je nízký, ale i tak dobře završuje plece. U mnohých představitelů plemene je obvod hrudníku menší, než lze očekávat u tak masivního a atletického koně. Krátký hřbet, pevná bedra a šikmá záď vynahrazují některé proporcionální nedostatky.
Charakteristické rysy:
Lusitano má příliš dlouhé holeně, které přispívají k celkovému "nohatému" vzhledu koně. Jinak jsou ale kosti končetin kvalitní. Hříva a ohon jsou bohaté, jemné a vlnité, ohon je nasazen nízko. Lusitano má mnoho vlastností jako andaluský kůň, postrádá však jeho ušlechtilost. rofil je poněkud vyklenutý a v čelní části je hlava nápadně široká. Lusitano se vyskytuje ve všech základních barvách, ale převládají belouši, dále hnědáci a vyskytují se i plaváci a ryzáci.
Temperament:
Lusitano je velice ochotné, vnímavé a inteligentní zvíře. Lidé, kteří s nimi pracují, hovoří o velkém porozumění, které se mezi koněm a člověkem rychle vyvine.
Jak je vysoký?
Lusitano má mnoho vlastností jako andaluský kůň, postrádá však jeho ušlechtilost. Průměrná výška je 157 cm, někteří hřebci však mohou dosahovat výšky až 162 cm.
K čemu se využívá?
Lusitano byl kdysi jezdeckým koněm portugalské kavalerie. Používali ho na lehkou zemědělskou práci, na ježdění i jako kočárového koně. Slávu si získal jako partner portugalského bojovníka s býky zvaného rejoneador. V Portugalsku býka nezabíjí a pro koně by byla ostuda utrpět zranění. Proto se velice cenění koně rejoneadorů trénují v nejrůznějších pohybech. Čelit útočícímu býkovi a zpracovávat rozzuřené zvíře vyžaduje obrovskou odvahu a pohyblivost - vlastnosti typické pro lusitana. Dobře se hodí pro Haute Ecole. V důsledku toho poždadavky na jeho drezurní využití narůstají. I když musí být lusitano rychlý a vyvážený, chody má vznosné, což samozřejmě není na škodu jeho využití v terénu, v kočáře, anebo při drezuře.
Odkud pochází?
Z Andalusie v jižním Španělsku.
Mangalarga Marchador
Původ:
Mangalarga pochází z Brazílie, kde vznikl křížením kreolských klisen s andaluskými hřebci z Alteru. Chová se už od druhé poloviny 19. století a spolu s ním podobný, ale těžší typ zvaný campolino, vhodný jak pro jízdu, tak pro lehčí tah. Obě plemena jsou mimochodníci vynikajících kvalit. Mangalarga se chová obzvláště v okoli Rio de Janeira. Plemenná kniha vznikla v roce 1934. V Evropě jsou tito brazilští koně od roku 1987.
Stavba těla:
Mangalarga je lehčí kůň středního rámce se vzpřímeným krkem, středně hlubokým hrudníkem a suchými, dobře osvalenými, dlouhými končetinami s dobrými spěnkami a holeněmi. Plece jsou silné a dobře utvářené, kohoutek výrazný, hřbet krátký a silný, záď mohutná, ocas nízko nasazený. Hlava je ušlechtilá s konkávním nebo rovným nosním profilem, uši jsou postaveny špičkami dovnitř. Hříva je hladká, jemná.
Charakteristické vlastnosti:
Výška se pohybuje mezi 145 - 155 cm a vyžadují se čisté barvy - hnědáci, ryzáci, bělouši, vznácně grošáci.
Temperament:
Mangalarga má dobrý charakter, je přístupný, výkonný a lehce jezditelný.
K čemu se využívá?
Je to výborný jezdecký kůň s neobvyklým plynulým chodem nazývaným "marcha" (je to něco mezi klusem a cvalem). Mangalarga je všestranně využitelný a vhodný k celoročnímu chovu v otevřených stájích.
Jak je vysoký?
145 - 155 cm.
Odkud pochází?
Z Brazílie.
Původ:
Mérenský neboli ariéžský kůň je horský pony z východní části Pyrenejí, mezi Rousillonem a Katalánskem. Horské podnebí je tu drsné, dobré píce nedostatek, takže zvíře musí být skromné a přizpůsobivé. Proto jsou tito poníci neuvěřitelné tvrdí a otužilí i za velmi nepříznivých podmínek. Na strmých, neudržovaných horských stezkách a v zimě ve sněhu a na ledu vynikají neobyčejnou jistotou pohybu a smyslem pro rovnováhu. Mérenský kůň je zřetelně potomkem divokých příbuzných tarpana. Někteří autoři se domnívají, že je potomkem vymřelých koní z poslední doby ledové, kteří jsou vyobrazení na stěnách francouzských jeskyní a vyznačují se výrazným vousem v zimní srsti. Ariežský kůň mívá skutečně v zimní srsti na dolní čelisti dosti dlouhý vous. To ovšem může být pouhé přizpůsobení drsnému podnebí, stejně jako chlupaté boltce, krátký rous na spěnkách a velmi bohatá hříva i ocas. V zimě mají tito koníci bohatou podsadu, takže se zdají huňatější. Ovšem za tisíciletí chovu pravděpodobně došlo k značným změnám, protože k zušlechtění plemene byli použiti jak těžcí tažní koně, tak dokonce arabská krev. Někteří autoři se však domnívají, že původní ariežský kůň byl již křížen se soumarskými klisnami v římských legiích.
Charakteristické vlastnosti:
Ariežský kůň je vysoký v kohoutku 135 - 150 cm, patří tedy mezi poníky. Má poměrně lehkou hlavu, s náznakem štičího profilu a plochým čelem. Žuchvy jsou na tak malého koně pozoruhodně vyvinuté, zřejmě pro nutnost spásat tuhou horskou vegetaci. Krk je dlouhý, poměrně mohutný a pěkně klenutý, hříva je bohatá, načechraná, na omak drsná. Žíně hřívy i ocasu jsou nápadně silné, stejně jako vous na spodní čelisti, který se objevuje v zimě. Na spěnkách bývá slabý rous. Typické zbarvení plemene je sytě černé, v létě s vysokým leskem, v zimě načervenalé, lesk poněkud snižuje podsada. Chody tohoto koníka nejsou perfektní, ale ve snaze zlepšit exteriér byl do chovu zařazen arab a některé znaky tohoto ušlechtilého koně se prosadily. Ariežský koník je velmi svalnatý, kostnatý a neobyčejně pohybově nadaný. Je schopen skutečně mimořádných výkonů a údajně je v horském terénu neúnavný. Vyskytuje se ve dvou typech. Starší, čistší typ žije podél španělské a andorrské hranice ve vysoko položených údolích, kdežto úhlednější, zušlechtěný typ, se vyskytuje hlavně na francouzském území, zejména v okolí Tarbes. Ariežský kůň je v podstatě přírodní plemeno.
Stavba těla:
Ariežský kůň je stavbou těla typický soumar. Má dlouhý hřbet, strmou lopatku, plochý kohoutek a lehce spáditou záď. Jako většina horských koní nemá korektní postoj zadních nohou, často mívá sblížená hlezna. Poměrně krátké nohy mají nápadně krátké holeně, ale velmi pevné, dobré klouby. Kopyta jsou mimořádně tvrdá a zdravá, protože se tito koně po věky nekovali. Jako jízdní koně se používali zřídka, jednak pro svou malou výšku a jednak proto, že jejich krok není právě příjemný, je dosti tvrdý. Na druhé straně pro turistiku v horském terénu v tomto kraji neexistuje lepší horské plemeno. Jistota, s jakou se pohybuje mezi skalami, balvany a bystřinami, je imponující.
Temperament:
Jako většina poníků, má i ariežský kůň značně svérázný charakter. Je to zvíře soběstačné, velmi bystré, žijící dosud převážně polodivoce, a proto zacházení s ním vyžaduje dobrou znalost jak povahy koně, tak i prostředí, v němž se pohybuje. Na vysokohorských vrchovištích se musí umět vypořádat samostatně s celou řadou potíží, a proto se zejména v kritických situacích jeví jako tvrdohlavý a nezvladatelný. Na druhé straně však po patřičném výcviku je schopen vynikajících výkonů, jak při práci v zemědělství, tak v terénu a údajně i ve službách přestupníků zákona, hlavně pašeráků.
K čemu se využívá?
Ariéžští valášci pracují na horských statcích, ořou, svážejí a vláčejí na svazích, kde by neobstál traktor ani jiné plemeno koní. Soumarské sedlo je dnes už málokdy k vidění, ale koně přesto slouží k nošení nejrůznějších nákladů. Nezklamou ani jako jízdní koně. V minulosti sloužili tito poníci především pašerákům. Jako v severovýchodní Anglii v 19. století, tak i na španělské hranici bylo pašování stálým, potřebným a váženým zaměstnáním. Pašeráci na severovýchodě Anglie používali clevelandské hnědáky, kdežto v Pyrenejích byli vyhledáváni chytří ariéžští vraníci nebo muly, jejichž matkami byly ariéžské klisny a otci katalánští osli. Je docela možné, že ještě dnes se v těchto horách po prastarých pašeráckých stezkách převáží kontraband stejným způsobem.
Jak je vysoký?
135 - 150 cm.
Odkud pochází?
Z východní části Pyrenejí, pohoří, které odděluje Francii od Španělska.
Missourský klusák
Původ:
Missourský klusák, neboli Missouri Fox Trotter, se nejčastěji chová v jižních státech USA a byl vyšlechtěn jako jízdní mimochodník, na němž lze pohodlně jezdit i neschůdným terénem na dlouhých tratích. O jeho vznik se přičinili osadníci z Kentucky, Tennessee a Virginie, kteří se přestěhovali do pohoří Ozark v Missouri. Zde se koně přizpůsobili drsné a proměnlivé krajině Orazkské plošiny a stali se ideálními jezdeckými koňmi pro dlouhé trati, ale objevují se také na přehlídkách jezdeckých tříd v jižních státech USA.
Stavba těla:
Missourský klusák má poměrně hezkou čistou hlavu se zahrocenýma, pěkně utvářenýma ušima, chřípí je úzké. Prsa jsou široká a hluboká, poměrně nízká akce vychází z šikmých a nápadně silných plecí, napojených na okrouhlý kohoutek. Trup je pěkně hluboký a pozoruhodně široký. Ačkoliv je tělesná stavba proporcionální, mají někteří jedinci trochu delší hřbet. Hřbet je korektní, široký a svalnatý. Postoj zadních nohou je korektní. Nohy jsou mohutně stavěné, ale holeně jsou delší a slabší, než je u podobného typu koně obvyklé. Kůň má dobrá kopyta, schopná obstát i v obtížných podmínkách. Missourský klusák je proslulý jistým krokem. Záď je široká, dosti strmá, ale je velmi svalnatá. Hlezna jsou správně umístěna a bérce jsou svalnaté. Vzdálenost od kyčelního hrbolu k hleznu je optimální.
Charakteristické rysy:
Převažuje ryzé zbarvení ve všech odstínech, obyčejně s bílými znaky, ale povoleny jsou všechny barvy včetně strakáčů a hermelínů. Klusák by měl mít jemnou, čistou a inteligentní hlavu s živýma, zahrocenýma ušima a úzkým chřípím. Hříva o ocas jsou velmi jemné. ýznačný tím, že zadní nohy zřetelně přestihují přední a dále drobný klus, něco mezi nízkým, rychlým kovbojským lopem na delší otěži a pomalým mimochodem tennesseeského mimochodníka nebo saddlebreda. Na rozdíl od těchto dvou plemen nemá fox trotter vysoký krok a všechny umělé pomůcky, které mají ovlivnit držení nebo nasazení ohonu, jsou zakázány.
Temperament:
Je to silný a vytrvalý kůň. Je skromný a nenáročný, vhodný pro jízdu na různých cestách.
Jak je vysoký?
Výška příslušníků tohoto plemene se pohybuje od 142 do 162 cm.
K čemu se využívá?
Než cesty v Ozarks ovládla auta, byl Missouri Fox Trotter nejpoužívanějším plemenem v kraji. Tito koně se používali nejen při práci s dobytkem, ale halvně jako jezdečtí koně pro venkovské doktory, šerify nebo výběrčí daní. Také jeden ze zakladatelů plemene, hřebec Old Fox, strávil svůj život honbou dobytka v jižním Missouri a severním Arkansasu. Dnes je toto plemeno oblíbené zejména u vyznavačů distančních jízd a u rangers, strážců národních parků v USA, kteří dokáží ocenit jistý krok koně v nebezpečném terénu. Plemeno je také ideální pro rekreační ježdění.
Odkud pochází?
Z oblasti Ozark v Missouri v jižní části USA.
Původ:
Morgan, první uznávané americké plemeno, vděčí za svou existenci fenomenálnímu koni bezpříkladných schopností, hřebci Justinu Morganovi. Je to kůň tak pozoruhodný, že se mu sotva nějaký v bohaté historii koňského rodu vyrovná. Jeho původ však není vyjasněn, a tak poskytuje široké pole pro domněnky hipologů. Morgan sehrál významnou úlohu zejména při vývoji obou nejdůležitějších sportovních amerických plemen, amerického jezdeckého koně a amerického klusáka.
O původu plemeníka figure, později pojmenovaného Justin Morgan, se traduje, že se narodil ve West Springfieldu v Massachusetts. Socha nejslavnějšího koně Ameriky stojí na pozemku Morgan House Farm, patřící univerzitě ve Vermontu. Morgan silně ovlivnil americká plemena. Dnes chová mnoho morganů řada chovných zařízení v jižních státech USA a chovatelské společnosti ve Spojeném království.
Každý z dnešních registrovaných Morganů je potomkem Justina Morgana prostřednictvím některého z jeho tří synů - Bulrushe, Shemrana a Woodburyho. Podle toho rozeznáváme v současnosti tři základní linie:
LIPPITT
Početně nejslabší skupina odvíjející se od hřebce Woodburyho. Zakladatelem a chovatelem byl Robert Lippitt Knight. Tato linie má nejvyšší procento krve Justina Morgana a za "základní kámen" je považován hřebec Ethan Allen 2 (406). Roku 1974 vnikl oficiální Lippitt Club, jehož cílem je zachování vysokého zastoupení Justinovy krve.
LAMBERT (BRUNK)
Název linie je odvozen od jména Shermanova praprapravnuka Daniela Lamberta, který (z genetického hlediska) sehrál klíčovou roli v chovu Morganů ve 20. století. Daniel Lambert, narozen roku 1858, byl kůň lehčího tělesného rámce, klusák po Ethanu Allenovi, a jeho dominantní vlastností byla rychost. Dlouhá léta byla tato linie šlechtěna rodinou Brunkových a odtud pochází řídčeji užívaný název Brunk. Významným novodobým představitelem je hřebec Jubilee King.
GOVERNMENT
Je skupinou zastoupenou nejpočetněji. Původně se šlechtěním této linie začal Joseph Battell, ale později v chovu velice úspěšně pokračovala vláda Spojených států ve Vermontu. Kromě Morganů
v rodokmenech
hrají důležitou roli i plnokrevníci a American Saddlebred. Zástupci této skupiny jsou pro svou eleganci nejvíce využíváni na nejrůznějších show.
Cílem dnešního chovu není udržet za každou cenu uvedené linie jednotlivě, ale naopak, jejich prokřížením získat kvalitní zvířata.
Stavba těla:
Hlava je středně velká, výrazná; profil je obvykle rovný. Plece jsou šikmé, kohoutek výrazný. Tělesná stavba zaručuje dostatek síly pro spíd. Prsa jsou široká, chody jsou ploché, prostorné.
Nohy jsou štíhlé, ale dostatečně kostnaté. Klouby jsou tvrdé a dobře utvářené. Nohy mají tvrdou konstituci. Kopyta jsou dobře utvářena, jsou středně velká, spěnky nejsou příliš strmé.
Trup klasického morgana je oblý, s hlubším hrudníkem. Hřbet je nevšedně krátký, široký a dobře osvalený.
Ohon morgana je výstavní s dlouhým, bohatým, vlajícím ohonem, který dosahuje, je-li kůň v klidu, až na zem. Záď je symetrická, dobře vázaná v bedrech a korektní končetiny.
Charakteristické vlastnosti:
Nejčastější je hnědé nebo černé zbarvení, ale můžeme se setkat také s plaváky, žluťáky a výjimečně i myšáky. Hlava je působivá, s rovným, nebo mírně konkávním profilem, širokým čelem, velkýma očima a krátkýma ostražitýma ušima. Klisny mají o něco delší uši než hřebci.
Temperament:
Morgan je ostřejší než jeho teplokrevní soupeři. Je velice přátelský, milý a zvědavý.
K čemu se využívá?
Vužítí Morgana je i dnes všestranné - parkury, drezura, reining, cutting, zápřahy, turistické a rekreační ježdění, hiporehabilitace, práce na farmě - to všechno tento nenáročný koník zastane. Pro svou milou povahu a nevysoký vzrůst se velmi dobře hodí k dětem.
Jak je vysoký?
145 - 157 cm.
Odkud pochází?
Z USA.
Původ:
Mustang je potomkem španělských koní, kteří zdivočeli po španělské konkviště v 16. století. Tito zdivočelí koně žijí hlavně na území západních států USA. Na počátku 20. století se zde nacházelo více než milion zdivočelých koní. Postupně byli vybíjeni jako potrava domácích mazlíčků i na maso pro potřebu lidí. Jejich počet klesl tak drasticky, že od roku 1970 bylo nutné mustangy chránit zákonem jako ohrožený druh. Úzkostlivá snaha zachránit dědictví zdivočelých koní, svědků americké historie, vedla nadšence k ustavení řady různých společností na ochranu mustangů. První skupinou podporující mustangy byl Registr španělských mustangů, založený v roce 1957 chovatelem Robertem Brislawnem. Snažil se chránit nejčistší kmeny starobylých španělských koní berberského a andaluského typu. V 60. letech se utvořila Americká asociace pro mustangy, která je chránila s využitím registrace a aplikací chovatelského programu. Třetí společností je Asociace chovatelů španělských berberů z roku 1972 usilující o regeneraci španělského berbera. Řídí se standardem, který vznikl na základě záznamů, popisujících tyto koně od 15. do 18. století. Prosazuje v chovu vysokou selekční účinnost. Všechny tyto organizace se snaží zachránit kmeny nebo skupiny kmenů, které byly ve Starém světě úplně ztraceny a přežily v podmínkách, které dokázaly upevnit jejich přirozenou původní povahu. Existuje zde ještě řada ochranářských skupin, jako např. Mezinárodní společnost pro ochranu mustangů a oslů, Národní skupina pro mustangy, Národní asociace pro divoké koně a Organizace na pomoc divokým koním. Všechny tyto skupiny vytvářejí tlak na zákonodárné orgány, věnují se výzkumu nebo praktickým opatřením v terénu.
Stavba těla:
Neexistuje žádný všeobecný platný popis typu mustanga, protože na tak obrovském území se vyvinula celá řada typů záhadného, spletitého původu se znaky tak rozmanitými, že je sotva lze pro řízený chov evidovat. Přesto chovatel mustangů Robert Brislawn definoval typ koně, kterého chce chránit ve Wyomingu. Vyhledává malé koně kolem 142 cm výšky s krátkým hřbetem, nízkým kohoutkem, se strmou zádí a vážící kolem 360 kg. Ve skutečnosti Brislawn na základě studia kosterních pozůstatků věří, že kůň, kterého nazývá "primitivní" berber (primitivním míní v tomto případě starobylý typ v poměru k americké populaci koní) bude mít anatomické znaky araba.
Charakteristické rysy:
Zbarvení mustangů se mění od grošáka nebo grulla (šedivá, břidlicová nebo myší barva) po plaváka, hnědáka jelení barvy (tmavě krémová). Hříva, ocas a dolní části nohou jsou černé, uši malé a lemované černou srstí, hlava je malá, ušlechtilá.
Temperament:
Mustangové mají povahu divokých koní. Jsou bázliví, nedůvěřiví a nepřijímají snadno vyšší postavení lidí. Jsou zvyklí žít ve stádech, kde akceptují koňskou hierarchii.
Jak je vysoký?
140 – 150 cm.
K čemu se využívá?
Mustangové jsou zdivočelí koně a jako takoví žádné využití pro člověka nemají. Byl pro ně založen program Adoptujte koně a chovají se proto i v zajetí na farmách.
Odkud pochází?
USA.
Původ:
New Forest pony se chová v mnoha hřebčínech Velké Británie a i na evropském kontinentě. Jeho původním domovem je New Forest v západním Hampshiru. Tento kousek země byl královskou honitbou v dobách normandských vládců Anglie v 11. století. Stáda poníků, která dosud žijí v lese, jsou vlastnictvím občanů a nepříznivě ovlivňují přírodní prostředí. Naneštěstí jsou i ona pod tlakem moderní doby na prostředí, které vede k zmenšování vhodných pastevních ploch a k zhoršování kvality i k poklesu množství na nich rostoucí potravy. Chovatelská společnost pro chov New Forest ponyho se jmenuje Splečnost pro chov New Forestského ponyho a pro chov dobytka a byla vytvořena po sloučení předešlých společností roku 1938. Plemennou knihu založila roku 1960.
Stavba těla:
Hlava je převážně ušlechtilá, zvláště u jezdecký typů. Nohy jsou korektní, silné, chody jsou dlouhé, nízké a lehké. Záď je dobře osvalena, souměrná, ocas je vysoko nasazený.
Charakteristické rysy:
Hlava typem a velikostí může připomínat spíše velkého koně než ponyho. Také výška v kohoutku je nápadně proměnlivá - volně žijící ponyové mají být malí, 122 - 127 cm vysocí, ale v hřebčínech chovaní mohou dosahovat až 147 cm výšky. Nicméně rozhodující je vliv prostředí. U ponyů chovaných volně v lese je dosud patrná slabší konstituce. Forester má od přírody velmi jistý krok, plec je dobře utvářená, zvláště u jezdeckých typů. Má delší krok než většina ostatních britských ponyů a vyznačuje se velmi prostorným, lehkým klusem. Podobný klus nemá žádný z domácích ponyů britského původu. Povoleny jsou všechny barvy kromě strakaté a modrookých krémových koní. Převládá hnědá barva.
Temperament:
New Forest poníci se nebojí dopravního ruchu. Mnozí z nich se potulují po okrajích cest v naději, že je turisté budou krmit. To je ovšem zakázáno. Poník je dobře cvičitelný a inteligentní.
Jak je vysoký?
Výška mezi 122 až 147 cm.
K čemu je využívaný?
Je to typický jezdecký pony vynikající dlouhým, plochým a jistým chodem. Forest poníci vynikají v soutěžích všestrannosti.
Odkud pochází?
Anglie, jihozápadní Hampshire.
Původ:
Paint Horse je samostatné celosvětově uznávané plemeno koní, jehož kolébkou jsou Spojené státy americké. Zkráceně bývá často nazýván jako paint, což v angličtině značí "barevný". Co se stavby těla, a potažmo i využití týče, jedná se o strakatou verzi quartera (American Quarter Horse). Tento, na první pohled výjimečný kůň, vznikl na základě úsilí lidí, kteří toužili spojit atletické schopnosti a rychlost quartera s atraktivním zbarvením. Registrovaná zvířata mohou vzniknout pouze křížením plemen American Paint Horse, American Quarter Horse a Thoroughbred - anglický plnokrevník.
Zlaté nebo strakaté zbarvení není omezeno jen na americká plemena, ale takto zbarvení koně i poníci se vyskytují všude, kde se chovají koně. Strakáči se do Ameriky dostali v 16. století se španělskými plemeny. Vyskytují se nejčastěji v chovech quartera.
Někdy se Paint horse označuje také jako pinto nebo calico, což v latině znamená "omítnutý vápnem". U nás se dvoubarevní koně nazývají strakáči, strakoši nebo straky a nerozlišuje se, zda mají základní barvu tmavou či světlou. V Anglii se černobílí strakáči jmenují piebald, bílí koně s barevnými skvrnami skewbald (bald znamená koně s bílou hlavou). V USA se strakáči rozlišují ještě pečlivěji.
V USA jsou totiž dvě organizace pro dvoubarevné koně. Pinto Horse Association of America vlastní největší registr pro koně, poníky i miniaturní koně. Zapisuje oddělené honácké koně pro rekreaci s arabskou nebo morganskou krví a jezdecké koně s krví amerických seddlebredů, hackneyů nebo tennesseeských mimochodníků. Podobné třídění existuje i u poníků. The American Paint Horse Association zaznamenává honácké koně odvozené od plnokrevníků, quarterů a strakáčů. Kritéria pro zapsání kladou důraz spíše na krevní linie než na barvu, takže mnozí paint horses jsou pintové, ale ne každý pinto je paint, protože plemeno má své omezení.
Stavba těla:
Stejně jako u quartera je požadavkem, aby stavba těla měla tzv. "dobytkářský ráz", což znamená, že jak kostra, tak i svaly jsou silné, odolné a způsobilé pro celodenní práci na rančí s dobytkem. Celé tělo je kompaktní, hřbet krátký, kohoutek méně výrazný, typická je výrazně osvalená hruď, mohutná záď a silné avšak suché zadní končetiny, krátká hlava, velké žuchvy a malé uši. Velký důraz je kladen také na povahové vlastnosti. Důležitá je klidná, mírná povaha, smysl pro samostatnou práci a práci s dobytkem - "cow sense".
Charakteristické rysy:
Požadavkem je dosahovat kontrastní barevné vzory, kdy barevná srst na pigmentované pokožce se střídá se srstí bílou na pokožce depigmentované (tedy růžové). Minimálním požadavkem na zbarvení je alespoň jedna bílá skvrna na depigmentované pokožce, která má v průměru 2 palce, tj asi 5 cm. Klasické odznaky na hlavě (lysiny, hvězdy apod.) nebo na končetinách (ponožky, bílé spěnky...) nejsou brány v úvahu.
Právě pro své netradiční zbarvení jsou painti značně atraktivní a to nejen v Americe. Spektrum barev je velice široké a kombinační možnosti tak četné, že nenajdete dva jedince stejně zbarvené. Koně tohoto plemene se mohou vyskytovat ve všech barevných odstínech. V popisu zbarvení se uvádí vždy základní barva srsti a typ zbarvení, např.: sorrel (ryzák) tobiano, buckskin (plavák) overo atd.
Podle rozmístění bílých a barevných skvrn se rozlišují tři typy zbarvení:
Tobiano:
Tmavá srst obvykle vytváří oválné či kulaté skvrny pokrývající jeden případně oba boky, krk a hruď. Bílá barva přechází mezi kohoutkem a bedry přes hřbet. Hlava bývá zpravidla tmavá, často s klasickými bílýma odznaky (lysina, hvězda, lucerna nebo sňupka). Ocas a hříva bývají dvoubarevné. Končetiny jsou většinou celé bílé nebo alespoň od kolen či hlezen dolů.
Overo:
Tmavá srst vytváří obvykle souvislý pruh na zádech od kohoutku až po kořen ocasu. Také končetiny bývají tmavé. Bílá barva nikdy nepřebíhá přes hřbet mezi kohoutkem a bedry. Bílé skvrny jsou nepravidelné, spíše rozptýlené a jakoby rozstříknuté po těle. Ocas a hříva jsou jednobarevné. Hlava bývá mnohem více bílá než u předešlého typu a častěji se setkáte s modrým (rybím) okem. Overo zbarvení se dále dělí na další tři typy a to:
- Frame (rámové) overo s typickými bílými skvrnami po bocích těla, které jsou zřetelně orámované tmavým zbarvením. Končetiny těchto koní bývají většinou tmavě zbarvené, hlava bývá velá bílá, často se vyskytuje rybí oko.
- Callico ovaro je zbarvení charakteristické bílou barvou kopyt, která se po končetinách táhne nahoru a roztéká se po břiše koně na boky těla. Callico overo lze při střední manifestaci bílého zbarvení celkem snadno rozlišit od ostatních forem zbarvení overo, ovšem při malém výskytu např. jen jedné bílé skvrny na břiše je určení typu overo celkem obtížné. Opakem je velmi intenzivní rozšíření bílé barvy po těle koně (kůň je zpravidla celý bílý s výjimkou ušních boltců, kořene ocasu a hrudi). Koně tohoto zbarvení byli vyhledáváni indiány, kteří věřili, že jezdec na takto zbarveném koni nebude v boji zraněn.
- Splashed white overo (rozstříknutá bílá), pro něž jsou typické, jak sám název napovídá, nepravidelné drobné bílé skvrny. Tento typ zbarvení je nejméně běžný. Koně tohoto zbarvení mívají bílé nohy a bílá břícha a většinou modré (rybí) oko.
Tovero:
Spojuje charakteristiky zbarvení tobiano i ovaro.
Temperament:
Paint Horse je Inteligentní, přátelský, zvědavý a všestranný kůň.
K čemu se využívá?
Zatímco v 19. a na počátku 20. století se painti využívali výhradně jako koně dobytkářského typu - tzn. pro práci na rančích, jejich dnešní potomci mají využití mnohem širší. American Paint Horse je dnes zcela univerzálním koněm použitelným pro četná odvětví jezdeckého sportu. Výrazně se uplatňuje jak ve vrcholových soutěžích, tak i v soutěžích amatérských nebo jako rodinný kůň pro rekreační ježdění. Nesmíme opomenout, že je nejvíc stále využíván k práci s dobytkem na rančích, neboť v USA i dnes najdete rozlehlé oblasti, kde je kůň jediným možným dopravním prostředkem a pro práci na ranči nenahraditelným pomocníkem.
Jak je vysoký?
Koně měří 152 - 163 cm. Poníci měří do 152 cm.
Odkud pochází?
Z USA.
Palomino
Původ:
Americký palomino se chová velmi hojně ve všech západních státech USA. Palomino se do Ameriky dostal v 16. století se španělskými plemeny a nyní se zlaté zbarvení palomina objevuje u mnoha amerických plemen, především u honáckého koně (quartera). K zapsání do registru musí být jeden z rodičů koně již registrován a druhý rodič musí být buď quarter, arab nebo plnokrevník. Křížení, z nichž může vzejít palomino, zahrnují i albina, ale nejoblíbenějším křížením, které dává vznik zvířatům se sytou barvou, je spojení s ryzákem. Původ jména palomino je nejasný, podle D. P. Willoughbyho Říše koní se odvozuje od španělského palomilla (krémový kůň s bílou hřívou). Jiní se domnívají, že jde o název hroznů nebo holubice (paloma). Ve Španělsku se však tito koně nazývali izabela podle infantky, dcery Filipa II., která chov těchto koní podporovala. U nás i v mnoha jiných zemích se tento kůň nazývá prostě žluťák.
Stavba těla:
Oči musí být tmavé nebo oříškové. Potomci pintů, albínů nebo appaloos, kteří zdědili oči růžové, modré nebo rybí, jsou nežádoucí. Na hlavně mají bílé odznaky, které nesmějí být rozsáhlé, povolena je hvězda, šňupka (slinka) nebo malá lysina. Na nohách nesmí bílá barva přesahovat koleno nebo hlezno.
Charakteristické rysy:
Palomino je kůň s nápadnou zlatou srstí a hřívou i ohonem lněné barvy. Protože dochází k velké proměnlivosti vzhledu i velikosti, není ani zde vypracován přesný standard plemene. Geneticky je palomino ryzák se dvěma vlohami pro červenou barvu a jednou vlohou pro rozptýlení pigmentu, díky níž má jeho srst světlý odstín. Zbarvení je rozhodujícím znakem. Kůže může být tmavá nebo zlatě zbarvená, ale srst beze skvrn či šmouh musí být ne víc než o tři odstíny tmavší nebo světlejší než nově ražená zlatá mince. Hříva a ohon musí být bílé, nesmí mít více než 15% barevných žíní, čímž jsou míněny i zlaté.
Temperament:
Palominové patří mezi nejoblíbenější "parádní" koně. Tento vynikající jedinec ovšem obstojí dobře za všech okolností. Co se týče vlastností, ty jsou u tohoto koně závislé na jeho zděděných vlohách.
Jak je vysoký?
Výška má být 145 - 163 cm.
K čemu je využívaný?
V roce 1935 založil Američan jménem Dick Halliday registr pro chov koní palomino v USA. Prvním zapsaným koněm byl hřebec El Rey de Los Reyes. Pan Halliday věnoval řadu let výzkumu těchto koní a napsal o nich řadu článků. V roce 1936 byl registr převeden na asociaci Palomino Horse Association. Členem se může stát jakýkoli kůň se zbarvením palomino, bez ohledu na plemeno, podmínkou je jen výška mezi 140 a 170 cm.
Odkud pochází?
Pochází ze západních států USA.
Paso fino columbiano
Jízdní pohodlí,které nabízí svému jezdci, je nesrovnatelné s čímkoliv ostatním.
Díky svému výjimečně pohodlnému chodu s minimálními otřesy páteře umožňuje jízdu
na koni i lidem do vysokého věku a všem dalším, kteří by jinak této aktivity
museli ze zdravotních důvodů zanechat. Paso fino colombiano jsou velmi odolní,
stavění na celodenní práci v náročném terénu.
Díky svým kvalitám paso fino colombiano získalo přezdívku Rolls Royce jezdeckého světa
a je v posledních 20 letech velmi vyhledáváno zvláště v USA. Stejně jako v minulosti
paso fino jsou ideální rodinní koně na vyjížďky. Jsou pohodlní, aby jezdec mohl vydržet
dlouhou jízdu v krajině bez cest s mnoha přírodními překážkami, rychlí, aby rychle
překonali velké vzdálenosti, velmi jistí v kroku, aby nedošlo k žádným nehodám
ve velmi obtížném terénu, spolehliví a odolní.
Svůj základní úkol plní stejně dobře jako v předchozích stoletích a jsou za tímto účelem
stále drženi ve velkém množství na haciendách v Kolumbii a dalších zemích Jižní Ameriky.
Majitelé těchto koní se mohou zúčastňovat nejrůznějších soutěží, které se těší
nesmírné oblíbenosti a kde se dnes pohybují velmi vysoké finanční částky.
Úspěšní jedinci se stávají vyhledávanými plemeniky, nejlepší koně se stávají
téměř národním symbolem a pýchou.
Které z kolumbijských plemen si vybrat? Na to si musí každý odpovědět sám,
podle svého vkusu a s přihlédnutím k tomu, k čemu koně primárně chce. Faktem je,
že v Kolumbii se všechna plemena používají pro všechny účely - ať na dlouhé vyjížďky
(u nás distanční závody), práci s dobytkem (u nás westernové disciplíny), atd.
Soutěže a přehlídky jsou v Kolumbii velmi populární, provázené ohromně vzrušenou
atmosférou.Vibrace palubovky a odpověďi ohnivého koně zvedají adrenalin hodně vysoko
jak jezdcům, tak divákům. Názory a preference jsou i v Kolumbii rozdílné.
Některé autority uvádějí, že paso fino a trocha pura jsou vhodní spíše
pro rovinatý terén a především pro vyjížďky na dlouhé vzdálenosti od rána do večera
a trote y galope spolu s trocha y galope jsou spíše pracovní a sportovní koně
a lepší do kopcovitého či hornatého terénu. Jiní s nimi nesouhlasí a i pro práci
s dobytkem by paso fino s ničím nevyměnili.
Všeobecně je možno říci, že nejvýše je ceněno paso fino, po něm trocha pura,
dále trote y galope a nejméně prestiže má dosud trocha y galope.
Ve srovnání s diagonálními chody je paso fino ve svém chodu rychlejší
(uvádí se, že dosahuje až 45-50 km/hod) než trote nebo trocha, kteří musí začít cválat,
aby udrželi rychlost s paso fino. Samozřejmě v trysku záleží na každém jedinci.
Pro úplnost informace je třeba poznamenat, že trote y galope a trocha y galope působí
impozantnějším dojmem svým větším tělesným rámcem a pomalejším a vznosnějším
pohybem nohou a mají mnoho svých zapálených příznivců.
Během své několikasetleté nadvlády Mauři dovezli od 7. století ze severní Afriky
do Španělska přes 300.000 berberských koní, kteří převládli a rozhodujícím způsobem
tam tehdy ovlivnili chov. Kolumbijci udávají původ svých koní od těchto starých
berberských koní, které při své druhé plavbě do Ameriky v r. 1493 dovezl ze Španělska
na ostrov Isla Espaňola, dnešní Santo Domingo, Kryštof Kolumbus.
Královský pár Fernando a Isabela se osobně starali o to, aby do Nového světa
byli dopraveni také koně. Bylo to 20 hřebců a 5 kobyl - tehdy se ve Španělsku
jezdilo a válčilo výhradně na hřebcích. Je zajímavé pozorovat, jak přírodní výběr
a tvrdá práce modelovaly a zlepšily původně dovezené mizerné koně
- sám Kryštof Kolumbus si stěžoval u panovníka, že došlo k záměně koní
a místo původních kvalitních koní byly naloděny herky.
V Santo Domingu a na Kubě Španělé založili chovatelské stanice, odkud posílali koně
na další výpravy do Jižní, Střední a Severní Ameriky, případně i zpět do Španělska,
zatímco dovozy z Evropy byly v pozdějších stoletích minimální.
Na karibské pobřeží Nueva Granada, nynější Kolumbie, koně poprvé dovezl v roce 1524
Rodrigo de Bastidas, dále také Alonso de Ojeda a Jiménez de Quesada,
a odtud se postupně dostávali do vnitrozemí. Kolumbijské historické prameny uvádějí,
že původní berbeři, kteří pronikli na americkou pevninu, byli malí,
šlachovití mimochodníci na kratší noze, s mimořádně ohnivým temperamentem.
Kolumbijci si dodnes berberů a jejich kvalit cení výše než arabů.
V následujících stoletích šel vývoj chovu ve Španělsku a Jižní Americe odlišným směrem.
Ve Španělsku bylo zájmem vyšlechtit krásného kočárového koně s elegantními chody
- světoznámého andalusana či správněji pura raza espaňola, k čemuž používali křížení
s většími a robustnějšími středoevropskými plemeny (fríský kůň a později
anglická plemena). Dle názoru jihoamerických chovatelů je současný PRE
již velmi vzdálen svým předkům a v důsledku křížení ztratil značnou část
své původní ohnivosti a pohyblivosti. V důsledku křížení s jinými plemeny
převládly diagonální chody a mimochodníci ve Španělsku v podstatě vymizeli
a pokud něco z původních berberů přežívalo, po francouzská invazi v r. 1808 nezbylo nic.
Naproti tomu v Jižní Americe a zvláště v Kolumbii byly rozvíjeny chovy
původně dovezených berberů s důrazem na to, aby byli schopni splnit to základní
co se po nich požadovalo - spolehlivě přepravovat jezdce na velmi dlouhé vzdálenosti
v nesmírně náročném terénu, později také efektivně pracovat s velkými stády dobytka.
Vzhledem k velkým rozlohám, horským masivům And a dalším přírodním překážkám
se chovy v jednotlivých zemích vyvíjely v podstatě samostatně a z původního jednotného
criolla vznikla různá plemena ať mimochodníků nebo koní s diagonálními chody.
V Evropě je z nejrůznějších engyklopedií známé peruánské paso, které se většinou
pohybuje dvoudobým mimochodem (došlapuje zároveň přední i zadní nohou),
při němž výrazně rozmetá předními končetinami do stran. Toto plemeno je velmi odlišné
od paso fino colombiano, ať způsobem mimochodu, stavbou těla nebo úhlením,
a rozmetání do stran je u kolumbijských plemen považováno za vážnou vadu.
Jiný evoluční proces byl také u paso fino portoriqueňo - menší mimochodník z Portorika
- kde byl přikřížen v minulosti Morgan. Je však (i když nedosahuje jeho kvalit)
kolumbijskému paso fino podstatně bližší než paso peruano. Dokladem původnosti
mimochodu u předků dnešního paso fino colombiano jsou polodivoká stáda koní, která žijí
na karibském pobřeží v departamentu Guajira. Dnešní kolumbijská plemena jsou výsledkem
450leté adaptace, vlivu životního prostředí, selekce a genetické práce chovatelů.
Perský kůň
Původ:
Perský kůň je starověké plemeno koně, u kterého se předpokládá, že vzniklo v Persii asi 2000 let p.n.l. Údajně je starší než arab. Je znám pod mnoha různými jmény v celém Iránu a okolí - většinou podle rodin, které ho chovaly. Počty perského koně se hodně zredukovaly především kolem roku 1950, kdy Irán postihla epidemie koňské nemoci z Afriky. Z perského koně se vyvinula dvě plemena - Jaf v Kurdistánu a Darašuri.
Stavba těla:
Hlava je typu araba se štičím profilem, uši jsou malé, pohyblivé. Tělo je svalnaté a kompaktní, krk klenutý, Hrudník hluboký.
Charakteristické rysy:
Typově se perský kůň hodně podobá arabovi, ale je o něco těžší. Hříva a ohon jsou jemné, ocas je nasazen a nesen vysoko. Barva převládá bílá, vyskytují se hnědáci, ryzáci.
Temperament:
Má vynikající orientační schopnosti, je houževnatý, odolný, temperamentní a dobromyslný. Povaha je obdobná jako u arabského koně, temperamentní, ale dobře ovladatelný.
Jak je vysoký?
Výška se pohybuje mezi 146 a 156 cm.
K čemu se využívá?
Perský kůň byl dříve užíván jako dopravní prostředek, ale po zavedení moderní techniky slouží jako sportovní kůň pro místní soutěže.
Odkud pochází?
Z Persie
Původ:
Paso je peruánské plemeno, pocházející z koní poprvé dovezených do Peru Francisem Pizarrem v roce 1531. Chová se také v Kolumbii a USA. Paso je mnohem ušlechtilejší než ostatní kreolští koníci, má asi 75% berberské a 25% andaluské krve. Přesto se v odlišných podmínkách značně změnil, takže představuje skutečně svébytné plemeno. Na rozdíl od ostatních divokých koní, kteří se nezřídka chovají polodivoce, je chov pasa přísně výběrový.
Stavba těla:
Hlava je poměrně ušlechtilá, plochá a široká tvář doplňuje celkový vzhled pasa. Oči jsou jaské a velice výrazné, tlama a čelisti jemné. Krk je krátký a vysoko nasazený, ale dobře osvalený. Hluboký trup je svalnatý, hrudník velmi prostorný, plec neobyčejně silná, záď kulatá, výborně osvalená. Stejně jako jiná kreolská plemena má i paso vynikající kosti a kopyta a v poměru ke své velikosti neobyčejně velké srdce a plíce. Hlezenní kloub je dlouhý a dokonale stavěný. Klouby jsou velmi pružné a kopyta tvrdá.
Charakteristické znaky:
Má poměrně krátké, silné a bezvadné nohy s výjimečně dobrými spěnkami. Jemná hříva a ohon jsou dosti bohaté a často zvlněné, srst je jemná a hladká. Zbarvení může být libovolné, přednost mají hnědáci a ryzáci. Nejdůležitějším znakem plemene je zvláštní druh mimochodu, zvaný paso. Přední nohy "plavou", tj. mírně rozmetají, silné zadní nohy dělají díky mocnému odrazu velmi dlouhé kroky. Jízda na mimochodníkovi je neobyčejně plynulá a příjemná. Rozlišuje se paso corto pomalý cestovní chod), paso largo (rychlý, prodloužený) a reprezentační paso fino. V poměru ke své výšce má neobyčejně velké srdce a plíce.
Temperament:
Peruánský paso je inteligentní a snadno ovladatelný.
Jak je vysoký?
Paso je v kohoutku 142 - 155 cm vysoký.
K čemu se využívá?
Paso je jezdecký kůň mimořádných kvalit. Nerad cválá, ale svým mimochodem rychle urazí velké vzdálenosti. Je neobyčejně vytrvalý a jezdec se na něm se vůbec neunaví. Říká se, že paso dovede vyvinout rychlost až 24 km/hod a v tomto chodu si uchovat mimochod i v těžkém terénu dlouhou dobu bez únavy. Malý, ale mohutně stavěný paso je schopný přežívat z minimálních přídělů potravy a je ideálním vytrvalým honáckým a jezdeckým koněm.
Odkud pochází?
Z Peru.
Původ:
Americký quarter, nebo také americký honácký kůň, je známý jako vůbec nejstarší americké plemeno. Kolem roku 1700 američtí kolonisté dovezli plnokrevné hřebce a klisny spolu s malými koňmi, které byli dovezeni do severní Ameriky španělskými mořeplavci. Díky tomu vznikl silný. schopný kůň, který byl používaný k jezdectví, na práci a k tahání vagonů a pluhů, ale také byl využíván k závodům na krátkých tratích. Americký quarter získal své jméno díky jeho rychlosti, tento kůň dokáže uběhnout vzdálenost čtvrt míle za hodinu. Mnoho lidí považuje amerického quartera za světově nejpopulárnější plemeno. Tyto koně jsou známí svým znamenitým temperamentem, přizpůsobivou povahou a značnou schopností zvládat mnoho disciplín.
Stavba těla:
Krásná hlava, malé uši a dobře vyvinuté čelisti. Vyrovnaná, atletická postava, krátká záda, široký hrudník a svalnatá záď. Může být podsaditý a zavalitý, ale někteří koně jsou vyšší a více sklonění díky jeho ušlechtilým rysům.
Charakteristické vlastnosti:
Všestranný, pracovitý a spolehlivý. Vyskytuje se v 16 různých zbarveních, ale nejčastější je ryzák.
Temperament:
Honáčtí koně mají vrozený "kravský smysl" a jsou schopni předvídat pohyby dobytka. Plemeno je známo svou příjemnou povahou a ušlechtilostí a proto se používá pro celou řadu činností.
Jak je vysoký?
Dosahuje výšky v kohoutku 145 - 163 cm.
K čemu je nejvíce využívaný?
Dnes se předvádí při rodeu a stále soutěží na krátkých tratích. Je to oblíbený kůň pro terénní a rekreační ježdění. Dostihy quarterů jsou dnes v USA stále populárnější a výhry často dokonce přesahují ceny z dostihů plnokrevníků. Dnes honácký kůň zažívá velkou renesanci ve westernovém stylu soutěží, jako jsou závody kolem barelů atd.
Odkud pochází?
Pochází z USA a ze severní Ameriky.
Rocky Mountain pony
Původ:
Rocky Mountain poník vznikl péčí Sama Tuttlea ve Stout Springs v Kentucky, USA. Tento muž měl koncesi na jezdeckou dopravu ve státním parku Natural Bridge, kde vozil návštěvníky po stezkách na úpatí Apalačských hor. Tam vzniklo toto plemeno. Neschůdná krajina, kterou museli poníkové po stezkách překonávat, vedla ke vzniku plemene s vynikajícíma nohama a úžasně jistým krokem. Jezdci, zvlášť ti nezkušení, navíc velmi ocenili pohodlný mimochod tohoto koně. Nyní je zaregistrováno kolem 2000 koní (a to nejen v USA, ale i v Kanadě), neboť fanoušků a lidí, kteří mají zájem o tyto koně, stále přibývá. Není divu. Pouhý pohled stačí, abyste se zamilovali do čokoládově hnědého koně se zlatou hřívou. A co teprve sednete-li si do sedla! V Americe se říká, že nad každým koněm by měla viset varovná cedule: Nezkoušejte si sednout na tohoto koně, pokud si ho nechcete koupit a nekupujte jednoho, dokud nemáte místo pro celé stádo!
Stavba těla:
Hlava je jemná, inteligentní, nemá masité žuchvy a má příjemný bystrý výraz. Nohy má štíhlé, suché a jejich holenní kosti jsou příliš dlouhé a nemají dostatečný obvod. Karpální klouby jsou ploché, spěnky příliš dlouhé. Zadní nohy jsou pevné, suché a zdravé. Postoj zadních končetin je velmi úzký, proto, aby si je kůň při mimochodu "nestrouhal".
Charakteristické rysy:
Nejžádanější a nejzajímavější je již zmíněná čokoládově hnědá barva se zlatou hřívou a ocasem. Povoleny jsou i ostatní základní barvy kromě běloušů. Bílé odznaky se smějí nacházet pouze na hlavě a spodní části končetin. Hříva i ocas bývají dlouhé a bohaté. Hříbátka se nejčastěji rodí světlá - pískově hnědá a jejich srst postupně tmavne. Charakteristickou vlastností je dlouhověkost. Take se vyznačuje širokou hrudí a výraznýma očima.
Temperament:
Koně mají zpravidla výborný charakter a zacházení s nimi je snadné. I hřebce lze použít pro výcvik začátečníků.
Jak je vysoký?
Dnešní Rocky Mountain Horse se vyznačuje kohoutkovou výškou od 145 do 165 cm.
K čemu se využívá?
Na přelomu 19. a 20. století se koně využívali zejména pro práci na farmách, teprve později se začali používat pro rekreační ježdění a zábavu. Právě onen specifický chod je důvodem, proč zájem o mimochodníky v poslední době vzrůstá. Zaručuje příjemné svezení, neboť jezdce nevytřese jako při klasickém ježdění. Díváte-li se na jezdce za vysokým plotem, kdy není vidět kůň pod ním, myslíte si, že jede na kole. A přitom kůň sám se celý natřásá a hází sebou, téměř jako by kulhal. U nás se mimochodníci nevyksytují - a pokud, potom je to spíše vada, než cílevědomé šlechtění. Ale v Americe je jejich počet značný a zájem o ně stále roste. Existují také různé typy soutěží, kde se mohou uplatnit. Hodnotí se buď krása a lehkost pohybu (ať už pod sedlem, či v lehkém zápřahu), nebo vytrvalost a rychlost u závodů distančních. Velký zájem však mají o tyto koně i lidé, kteří si rádi zajedou na vyjížďku jen tak, pro vlastní potěšení.
Odkud pochází?
Pochází z chovu, jehož předkové byli dovezeni ze Španělska do Ameriky.
Původ:
Kob se velmi často chová v Irsku a ve Spojeném království. Kob je typ, ne uznané plemeno, proto pro jeho šlechtění vlastně neplatí žádné vzorce. Chov kobů je zřídka uvážený a často bývá náhodný. Něktreří z nejlepších kobů jsou kříženci irských tažných koní a nejeden šampion mezi koby byl čistokrevný irský kůň. Někteří dobří kobové byli vyšlechtěni ze shirů, clevelandů nebo velšských kobů, ačkoliv později v čisté formě měli velmi rozdílný vzhled i akci, neshodující se s ustáleným typem koba. Dobří jezdečtí kobové pocházejí také z jihozápadní Anglie, někteří z Walesu nebo z velšského pohraničí.
Stavba těla:
Hlava koba spíše působí dojmem rozumnosti a pracovitosti, než ušlechtilosti. Je však jemná a má inteligentní vzhled, zdůrazněný pohyblivýma ušima a zářivýma, široce od sebe posazenýma očima. Krk je v souladu s celkovou robustní stavbou krátký a mohutný, ale nesmí být klenutý a nemá postrádat jistou eleganci. Plece koně nesmí být nikdy příliš strmé, protože to by vedlo ke zbytečně vysokému chodu. Pokud jsou plece přiměřeně šikmé, je chod nižší, vydatnější a daleko příjemnější. Nejobvyklejší chod koba je klus, ale kůň je schopen vyvinout i úctyhodný trysk. Hřbet je krátký a dost široký, jeho stavba umožňuje kobovi nosit vyšší váhu. Bedra jsou silná a mohutná. Charakteristickým rysem koba je záď, která v podstatě není určená pro velkou rychlost, ale předznamenává dobré skokové schopnosti. Kob má krátké, mohutné končetiny, ale velice hluboký hrudník, který vzbuzuje dojem, že jsou kratší než ve skutečnosti. Holeň je krátká a její obvod by měl být, vzhledem k nosnosti koně, alespoň 23 cm. Hlezna jsou dobře vyjádřená a osvalená. Kopyta jsou široká, otevřená a jejich velikost je úměrná celkové stavbě těla.
Charakteristické rysy:
Nezaměnitelný je robustní vzhled koba. Rámec je dokonale symetrický. Vzhledem ke kreativní struktuře kobů se u nich někdy vyskytují exteriérové nedostatky, např. dlouhý hřbet, špatné zavěšení hlavy nebo nasazení krku, krátká, méně osvalená záď atd. Tyto vady mají značný vliv na akci a rovnováhu. Kobové se vyskytují v různých barvách, ale mnozí z nich jsou v důsledků vlivu irského tažného koně bílí. Přípustné je i strakaté, nebo dokonce skvrnité zbarvení. Dnešní kobové mají stále přistřiženou hřívu, aby vynikl tvar jejich krku, ale ocas zůstává celý. Dříve bylo zvykem ocas krátit.
Temperament:
Kob je často charakterizován jako "důvěryhodný", což znamená, že je bezpečný a spolehlivý, nebo, lépe řečeno, lze tohoto koně označit za "gentlemanova gentlemana". Kob je skoro vždy velmi inteligentní, s dobrou povahou a obyčejně velmi dobromyslný.
Jak je vysoký?
Kob je vysoký 152 cm a nemůže přesahovat 155 cm.
K čemu se využívá?
Kob je bodrý všestranný kůň. Je schopen nosit jezdce těžké váhy za nejrozmanitějších okolností. Při své výšce kolem 152 cm se lehce sedlá a odsedlává, takže si s ním poradí i starší jezdec a jeho zavalitá, robustní stavba poskytuje příjemný pocit jistoty. Na druhé straně není dobrému kobovi nic tak vzdáleno, jako těžkopádnost Očekává se od něj klidná, pohodlná jízda a má většinou dobré chování. Mnozí kobové jsou skvělí hunteři, kteří skáčou ochotně a pozorně.
Odkud pochází?
Někteří z nejlepších kobů pocházejí z Irska.
|